| Gamers12 a întrebat:

Mam culcat de la o vreme incoace tarziu cam intre orele 1.00-3.00 dimineata si mi-a aparut cearcane la nivelul ploapelor, dar eu mai stau si cam mult la calculator; cand ploua afara stau vreo 6 ore pentru ca nu am ce sa fac iar cand este frumos stau vreo 3-4 ore seara.Intrebarea mea este la ce ora ar trebui sa ma culc seara si la ce ora ar trebui sa ma trezesc dimineata incat sa nu dorm nici prea mult dar nici sa nu fiu prea obosit.Si va rog sa imi spuneti daca ar trebui sa mai reduc si din calculator ca sa imi dispara mai repede cearcanele de la pleoape. Dau funda celui mai bun raspuns si vot la toti ceilalti.

3 răspunsuri:
| isauranick a răspuns:

Salut! parerea mea este ca un om trebuie sa doarma un 8-9 ore pentru ca atat ii trebuie creierului pentru a se odihni cel mai bine acum depinde si de varsta pe care o ai ca sa iti pot spune o ora de dormit sincer:d si poti dormi intre orele 16-17 pentru ca atunci creierul unui om e ff obosit... trebuie sa mai reduci orele cu pc-ul sau daca chiar nu vrei poti lua o pauza de 10 - 15 min dupa o ora petrecuta la pc sper sa iti fie de folos raspunsul meuhappy bafta

| StefanaR a răspuns:

Si eu fac la fel, dar nu am cercane foarte mari. Adica abia se vad. Cu toate ca eu incerc in timpul zilei sa fac efort fizic ( ma joc ceva, scot cainele la plimbare, ies la o tura de alergare etc. ) ca seara sa fiu obosita si sa nu ma mai chinui sa adorm. Si in loc sa stai la calculator, cum ti-am zis, poti face niste activitati care sa implice efort fizic cum ar fi : fa inot, joaca fotbal, baschet etc., mergi cu bicicleta, iesi cu skate-ul. cel mai usor ar fi sa ei niste prieteni, sa stabiliti ce vreti sa faceti si sa va intalniti in fiecare zi sa practicati acel sport. good luck happy.

| corso a răspuns:

Nu e nevoie sa renunti la calcultor.big grin
Poti dormi mai mult. daca te culci la 3, trezeste la 12 sau 11.
Ca sa scapi de cearcane pune'ti gheata la elebig grin
O invelesti in ceva si tii acolo.
O sa iti treaca.
Si faza cu pc-ul nu are treaba. incearca sa ai minimum8-9 ore dormite:d
Baftabig grin
Fundita?:d