| anduandrei03 a întrebat:

Mărimile la blugi sunt in general aceleași? La 166 cm înălțime, marimea 36 la blugi e ok? Adica e cea potrivită?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La blugi, in general, pe eticheta sunt trecute doua marimi. Prima reprezinta circumferinta taliei in inch, iar a doua, lungimea pe interiorul piciorului.
Cat despre marimea36, iti pot spune ca fi-meu poarta blugi 36 cu 38, dar are 1, 96m inaltime si 100 kg.
Cauta si probeaza pana gasesti marimea potrivita. Apoi, poti comanda si pe internet, fara grija.

| andreia67 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

38 inseam? E prima data cand aud dar la inaltimea pe care o spui e explicabil. Banuiesc ca nu sunt usor de gasit asa lungi, cel putin in Romania.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Conteaza si cat ai pe solduri/talie nu inaltimea. Exista tabele de marimi gramada pe internet, daca n-ai posibilitatea sa probezi, vezi de acolo

| andreia67 a răspuns (pentru Adry05):

Conteaza foarte mult raportul intre talie si solduri daca nu ai conformatia standard. Mie imi trebuiau 1-2 marimi mai mari decat marimea in talie ca sa imi intre soldurile si burtica si sa pot inchide fermoarul si lungimea 30 nu 32. Singurii blugi care stateau relativ OK pe mine erau unii 36x30, asta la 72 kg si 1.70 inaltime.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Dupa ce standard? Dupa cel american (in inch) sau cel european? Ca un 36 american e mult mai mare decat unul european. La cel american de obicei e vorba de o marime de genul 32x32 sau 32x30 sau 32x34 unde prima cifra e circumferinta taliei in inch (1 inch= 2.54 cm) iar a doua e lungimea cracului pe interior.
La marimile europene se foloseste acest tabel: https://www.bonprixro.eu/service/tabelul-marimi

| Jane003 a răspuns:

Ar trebuii sa fie bine! Dar totusi probeaza-i inainte!

| dory69 a răspuns:

Am aceeași problemă. Sper că cineva știe răspunsul,
kissanime http://ww1.kiss-anime.co/