| FeliciaAndreea1 a întrebat:

Masti de fata naturale pentru acnee si in special pentru tenul gras. Funditaaa!winking

2 răspunsuri:
| StochirleaAlexandra a răspuns:

1. Banane, miere si lamaie

Ai nevoie de o banana bine coapta, o lingurita de miere si zeama de la o lamaie sau o portocala. Lasa masca sa actioneze 10-15 minute, apoi clateste cu apa rece.

2. Aspirina si miere incalzita

Cu siguranta ai auzit de efectele miraculoase pe care aspirina le are asupra pielii cu probleme. Piseaza doua-trei aspirine si amesteca-le cu doua linguri de miere calda sau cu o lingura de ulei de masline.

3. Argila si apa

Mastile cu argila sunt bune pentru toate tipurile de ten, depinde doar cu ce o combini. Pentru tenul gras, amesteca argila cu apa si nu lasa masca sa actioneze mai mult de 15 minute.

4. Capsune si iaurt

Aplica pe fata o pasta din capsune proaspete si iaurt, daca tenul tau este predispus la acnee.

Lamaie si rosii
Ai nevoie de o rosie coapta pe care sa o zdrobesti si sa o amesteci cu zeama de la o jumatate de lamaie. Aplica masca pe toata fata, mai putin in zona ochilor si a buzelor.

| crazypretty a răspuns:

Argila amestecata cu apa de trandafir si castravete maruntit sau pasat aceasta masca se realizeaza de 1-2 ori pe saptamana. Argila gasesti la pliculet de la aslavital o cutie este 12 lei apa de trandafir la orice plafar 15 lei si. Masca se prepara neaparat in vas de portelan (o cana de cafea)si se aamesteca cu lingura de lemn.Cu argila pe langa mastia amestecata cu tinctura de cimbru se aplica local pe cosul inflamat si se spala dimineata.Iar apa de trandafir o poti pulveriza seara pe ten deoarece limiteaza secretia de sebum.Eram sa uit se pune peste argila apa de trandafir pana are o textura asemanatoare cu
pasta de dinti.