| anonim_4396 a întrebat:

Nepotica mea are niste coji ciudate pe cap, ca si cand ar fi avut rani, dar i-au aparut din senin. Nici n-ar fi avut de unde sau de la ce sa aiba alergie, ca e sugar! Stie cineva ce ar putea fi?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la pediatru, s-ar putea sa nu fie nimic grav, dar nu e imposibil sa fie o alergie: de la sapunul cu care este spalata, de la detergentul de rufe, mai ales daca rufele nu se clatesc suplimentar, de la balsam de rufe daca se foloseste, de la ceva ce mananca mama si ii transmite in lapte.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E ceva normal la sugari si copii mei au avut.Medicul mi-a recomandat sa cumpar de la farmacie ulei de ricin, sa ii ung pe cap, sa-i las cateva ore, apoi trebuie spalat bine. Cojitele vor disparea si parul v-a creste des.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se intampla la bebei, stiu de la matusa mea, trebuie sa aiba mami grija cum si cu ce il spala pe cap, cel mai bine este sa o contacteze pe doctorita copilului pentru mai multe detalii.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Numai medicul dermatolog sau pediatru poate spune ce tratament poți aplica la nepoțică.
Pa, pa.