| anonimaalee29 a întrebat:

Niste intrebari pentru persoanele cu ten gras:
1.Cum va demachiati? Ce pasi urmati?
2.Ce produse folositi pentru demachiere si hidratare?
3.Ce anume faceti sa scapati de punctele negre? Fara benzi din acelea pentru zona T. Ce alte remedii stiti, dar care sa dea rezultate?

Răspuns Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Avand tenul mixt si pe alocuri gras, folosesc dimineata si seara o apa micelara de la Nivea ce imi degreseaza bine tenul. Apoi aplic serul si crema varstei mele, ambele facute handmade luate de pe Breslo care dau rezultate minunate fata de restul cremelor din comert. Demachiantul e de la aceeasi firma, cu toate ca folosesc in combinatie cu 1-2 picaturi de ulei de arbore de ceai (il gasesti la DM).
Iar pentru puncte negre imi fac infuzie de musetel, stau pana mi se inroseste fata si apoi scot cu o bucata de bumbac. Dupa ce mi le elimin, cu apa micelara si 2 picaturi de ulei de arbore de ceai aplic peste pentru a dezinfecta locul.
Sau le mai pot scoate cu asta http://www.kissbeauty.ro/......cosuri-668 am inteles ca se gaseste si la DM, eu inca sunt in cautare de ea :)

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demachiantul pentru ten nu trebuie sa ii faca concurenta detergentului de vase :)) pentru ca se da peste cap toata productia de sebum daca tu il agresezi cu produse care te seaca de sebum. Nu trebuie sa folosesti produse scumpe ca sa ai rezultate, trebuie sa platesti pentru formula si recipient, nu pentru marketing, brand, reclame si alte porcarii. Mie imi vine mult mai usor sa nu mai dau gresi cu produsele de cand cumpar in functie de lista de ingrediente. ^^

Poti sa folosesti apa micelare pentru demachiere daca ai rabdare sa tot folosesti 100 de dischete pentru indepartarea machiajului si sa iti si agresezi tenul prin tot stresul asta mecanic. Personal, eu vad apele micelare potrivite pentru a sterge ultimele urme de machiaj si dupa sa vin cu un gel de curatare. Poti sa folosesti apa micelara pentru ten sensibil ( ambalaj roz ) de la garnier sau bioderma - ambele sunt formulate bine.

Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei, nu contine iritanti, curata bland si eficient tenul.
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

Eu incep demachierea tenului cu un bifazic pentru ochi, aplic lotiune demachianta pe toata fata si o masez bine ( evit zona ochilor ) si indepartez produsul cu dischete din bumbac pe care le-am umezit si stors putin si ca ultim pas aplic gelul de curatare. Uneori folosesc si lotiunea micelara inainte de gel.

Balea Med Ultra Sensitive Cleansing Milk
https://www.dm.de/......40450.html
https://www.dm.de/......02105.html

Pentru hidratare poti sa folosesti una din cremele astea, ambele hidrateaza foarte bine, au texturi lejere care se absorb repede si sunt formulate bine ( n-au parfum, alcool, iritanti etc. ) :

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10054055

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017242

Un ten care este bine hidratat are tendinta sa produca mai putin sebum asa ca-ti recomand sa folosesti si un ser cu acid hialuronic pentru ca are proprietatea de a absorbi apa si te ajuta mult. Se aplica dupa 15-30 minute de la aplicarea BHA-ului si dupa poti sa aplici o apa termala ( alea de la Uriage sunt bune sau pur si simplu sa iti tapotezi tenul cu apa plata sau sa pui apa plata intr-un recipient cu pulverizator ) si dupa 1-2 minute (cand tenul s-a uscat ) sa aplici crema hidratanta

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10054066

Pentru puncte negre eu folosesc acid exfoliant BHA dar de la Paula's Choice, daca nu vrei sa investesti mult e bun si asta :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10055229

Acidul exfoliant patrunde in pori si ii curata. Am explicat aici cum se foloseste :
https://www.tpu.ro/......-gelatina/

Poti sa mai folosesti si un ser cu niacinamida, ingredientul asta a devenit in scurt timp preferatul meu pentru ca uniformizeaza culoarea tenului, micsoreaza porii, regleaza productia de sebum, previne ridurile, la o concentratie mai mare de 4% trateaza acneea etc. E divin :))

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10054060

"Proprietăţile cosmetice ale niacinamidei :

atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum "

sursa : https://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html

O data pe saptamana poti sa-ti aplici si o masca cu argila albastra si apa plata.

| darkcynical232 a răspuns:

Ok.
- Fara creme hidratante normale sau lapte demachiant.
- de curand am inceput sa folosesc de la Yves Rocher SEBO VÉGÉTAL Gel cremă Zero Defecte. Deocamdata nu mi-a creat probleme, dar incerc sa o folosesc doar cand simt nevoia (dar NU in fiecare zi)
- Investeste in niste produse cu renume, nu ce gasesti in avon/oriflame.
- Foloseste apa micelara pentru indepartarea machiajului (nu cumpara ulei de curatare)
- Pentru curatarea tenului iti recomand Gelul spumant purifiant La Roche-Posay Effaclar. Il gasesti pe eMAG la 45lei 400ml. Iti garantez ca te va tine 3 luni.
-Pentru puncte negre poti folosi extractor de comedoane. Nu folosi degetele.
-Cand ti-ai spalat ultima oara perna? perna, nu fata de perna.
-Daca vrei un produs de curatare mai dur, exista spuma de curatare cu neem de la Himalaya. (Daca te hotarasti sa incerci si masca lor cu neem sa ai mare grija- e DURA)
- ca baza pentru machiaj eu folosesc Serozinc Spray La Roche-Posay - Solutie de sulfat de zinc pentru ten gras. Dar se consuma destul de repede (mai ales daca ai tendinta sa te machiezi in fiecare zi)

| Roxanica86 a răspuns:

Da laserul primul... APa micelara da nu produse gen garnier, cauta in ierbosterii ff multa atentie tenului, nu folosi creme hidratante iar puncte negre mergi LA cosmeticiana