| pithicot a întrebat:

as avea si eu cateva intrebari:
1)Va demachiati in fiecare dimineata si in fiecare seara?
2)Dupa demachiere va spalati pe fata?
3)Cum va dati seama ce ten aveti?
4)Cum va ingrijiti tenul?
Eu cred ca am tenul gras, deoarece dimineata este lucios(mai ales nasulbig grin). Ce produse imi recomandati pentru tenul gras?

Multumesc! Fundaa:X

7 răspunsuri:
| Sapphire a răspuns:

1. Ma demachiez doar atunci cand sunt machiata, nu conteaza in ce parte a zilei.
2. Sincer, cateodata. laughing
3. Dupa zonele in care am mult sebum. In cazul meu e zona T, adica nas, in jurul acestuia si putin fruntea.
3. Folosesc o crema exfolianta abraziva de la ClearSkin care cica reduce sebumul. Mai folosesc crema de galbenele si un gel anti acnee tot de la ClearSkin.

| Miruna_7873 a răspuns:

Pai eu nu ma demachiez dar ma spal cu ceva pentru puncte negre. Daca nu am chef sa ma mai spal cu produsul acela ma demachiez simplu.
Creme pentru tenul gras.Se gasesc o multime in comert thinking

| ◕‿◕ a răspuns:

1 Da
2 Da
3 Am ten normal (pielea e neteda, catifelata, pori invizibili, luciu slab.
4 cu ajutorul produselor ce curata in profunzime pielea si ii mentin aspectul ferm, tonic;

Pentru tenul gras: (am gasit pe un site, sper sa-ti fie de ajutor)
"1.Este important sa curatam tenul de doua ori pe zi, dimineata si seara. Intotdeauna folositi un demachiant bland. Astfel se previne astuparea porilor si aparitia pustulelor.

2.Demachierea este bine sa fie urmata de aplicarea unei lotiuni tonice (astringente) deoarece aceasta va indeparta excesul de sebum. Este recomandata evitarea folosirii astringentelor pe baza de alcool. In schimb, se recomanda folosirea unor produse naturale. Produsele pe baza de alcool indeparteaza prea mult sebum de la nivelul fetei.

3. Daca apare eruptie cutanata, este contraindicata atingerea sau stoarcerea pustulelor. Pustulele, daca sunt stoarse, pot lasa cicatrici permanente. Exista o gama larga de produse impotriva acneei disponibile pe piata. Se recomanda consultul unui medic dermatolog pentru a va recomanda pe cea adecvata.

4. Daca este posibil, efectuati o curatare profesionista a tenului odata pe luna.

5.Beti ce putin 8-10 pahare de apa in fiecare zi. Lichidele ajuta la indepartarea toxinelor din organism.

6. Evitati consumul de ciocolata si de prajeala.

7.Asigurati-va ca aveti zilnic o dieta echilibrata care include fructe si legume verzi.

Ingrijirea la domiciliu a tenului gras
1. Tineti la frigider o sticla cu apa rece si stropiti fata de 3-4 ori pe zi. Apa rece nu numai ca iti va da senzatie de prospetime, dar va intari porii.

2.Frunzele de neem sunt un excelent remediu pentru pustule. Striviti frunzele de neem spala-te pentru a forma o pasta si aplicati-o pe zonele afectate. Lasati-le sa actioneze cel putin o ora. Frunzele de neem ajuta la uscarea mai rapida a pustulelor.

3.Pentru semnele si petele formate de la pustule se poate folosi lotiune cu calamina. Se recomanda tamponarea petelor cu calamina inainte de culcare si acestea se vor diminua treptat.

4. Un remediu eficient pentru tenul gras este castravetele racit. Razuiti fin un castravete sau tocati-l intr-un blender pana se formeaza o pasta. Raciti-l la frigider. Aplicati-l pe fata si mentineti-l timp de 15 minute. Indepartati-l cu apa rece. Pentru a obtine cele mai bune rezultate, repetati procedura de doua ori pe saptamana, pe un ten curatat in prealabil."

| ladygaga_9914 a răspuns:

1. e necesar sa te demachiezi in fiecare dimineata si seara. pentru ca, chiar daca nu te`ai machiat se aduna mizerie pe fata...
2. da. ma spal cu sapun cu sulf
3. se observa. adica daca n-ai cosuri deloc ai ten uscat. daca esti plina de cosuri ai ten gras. si daca ai putine cosuri ai ten mixt
4. folosesc creme si pentru cosuri zineryt

daca zici ca ai ten gras iti recomand zinerytwinking ff bun

| Serendipity17 a răspuns:

1)doar daca m-am machiat in ziua respectiva
2)da pentru ca ramane crema si ma cam enerveaza
3)nu stiu.pai vad si euthinking
4)cu ritualul de ingrijire de la clearasilwinking...are 3 creme, una pentru hidratare, una pentru tonifiere si o crema mica pentru cosuri.

si pentru tenul gras iti recomand lotiunea tonica de la emiplant big grin

| drumurile a răspuns:

1 da
2 dupa demachere nu
3 ten gras
4 cu produse garnier pure si pudra de argila fara creme hidratante pentru ca tenul meu e destul de gras

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu dimineaţa, ci seara.
2. Da, cu apă rece.
3. Daca are tentă de îngrăşare cu coşuri şi puncte negre este mixt, dacă este sensibil la raze UV şi la anumite creme, este sensibil, iar dacă este puţin gras, şi cu puţine coşuri, este normal.
4. Eu, m-am dat cu albuş de ou, sau cu zeama de lamaie. Şi pot spune ca nu mai am niciun coş, dar nu ştiu sigur dacă e foarte bun pentru orice fel de tip de ten.

Pt. tenul gras îţi recomand să tai o felie de lămâie şi să te dai cu ea pe faţă timp de 2 min., apoi laşi să se usuce 15 min, si te clăteşti cu apa caldă. Succes! La mine a mers :*:*