| Andrea39 a întrebat:

Cum pot scapa de punctele negre? Am foarte multe in zona nasului, a pometilor si a fruntii.Am incercat masca cu gelatina si lapte si cea cu albus de ou dar nici un efect

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sa-ti vind un secret:
Acele puncte sunt dib cauza grasimii din piele si sunt negre din cauza prafului si altor mizerii din aer, care se lipesc de ele.

Cum poti scapa de punctele negre? Prin igiena mai pronuntata si orientata:
Iti speli fata zilnic cu apa cat se poate de calda si sapun de casa (sau de rufe) timp de minim 4-5 minute, dupa care te stergi cu un prosop si imediat dai cu spirt sanitar pe fata!
Astfel grasimea se va dizolva din pori si locul va fi si dezinfectat.

Procedura de mai sus se repeta zilnic pana la disparitia completa a grasimii din porii pielii (aproximativ o saptamana), dupa care se continua de 1-2 ori saptamanal, in functie de ten.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa le scoti dupa ce tii fata la abur cu un prosop pe deasupra. Cateva zile vei avea pielea inrosita dar trebuie sa aplici o masca din sapun si bicarbonat si lasi sa se usuce pe fata dupa care clatesti bine. Faci asta timp de o saptamana, 10 zile dupa care vei avea o față fina. Nu aplica creme pe baza de uleiuri ci pentru ten gras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cu exfoliere chimica am scapat. Scrub-urile nu te ajuta la eliminarea punctelor negre, doar indeparteaza " capul " oxidat al punctului negru si iti da impresia ca nu mai e dar in scurt timp oxideaza din nou. Exfolierea chimica patrunde in pori si ii curata, este un efect pe termen lung si previne si aparitia lor daca folosesti regulat un produs cu BHA. Daca mergi la o cosmeticiana sa ti le extraga inainte de a folosi un exfoliant chimic efectele o sa se vada mult mai repede.
Eu folosesc BHA de la Paula's Choice, tine un an un flacon ( exista si varianta travel size de 30 ml ) :
https://www.paulaschoice.ro/......ent-2-bha/
De la minutul 1:40 pana la minutul 4 ai un scurt review al produsului : https://www.youtube.com/watch?v=jR0Uec59cLI&t=281s

Variante mai ieftine :
The ordinary ( trebuie sa urmaresti stocul sau sa-l cumperi dupa site-ul lor ) :
https://www.bilenegre.ro/solutie-de-acid-salicilic-2-la-suta-the-ordinary
http://theordinary.com/......ution-30ml

Paula's Choice :
https://www.paulaschoice.ro/produs/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant/

Exfoliantul se introduce treptat ( in fiecare saptamana mai adaugi o aplicare ), pe parcursul a mai multor saptamani, pana ajungi la utilizarea lui de 5-7 ori pe saptamana in functie de cum iti permite tenul. Niciodata sa nu il aplici de la inceput mai multe zile consecutive, risti sa-ti iriti tenul pentru ca este un produs cu ingrediente active si trebuie lasat tenul sa se obisnuiasca cu acest produs. Se aplica doar seara, pe tenul perfect curat si uscat ( daca te-ai spalat pe ten trebuie sa astepti 10-15 minute ca sa se regleze pH-ul pielii ) si se asteapta 15-30 minute pana sa se aplice alt produs peste el. Timpul de asteptare este necesar pentru ca el exfoliaza doar cand are un pH acid iar produsele de ingrijire si apa au un pH mult mai ridicat si ii omoara proprietatea exfolianta prin neutralizarea pH-ului.

. Foloseste un gel bland pentru curatarea tenului de doua ori pe zi - iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei, nu contine iritanti, curata bland si il gasesti in magazinele DM. Nu trebuie sa sari peste curatarea tenului.
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

Evita alimentele grase, prajelile, dulciurile si nu folosi creme foarte emoliente, unguente sau produse care-ti irita tenul si iti maresc productia de sebum. Stresul, anxietatea si nervii maresc productia de sebum.

Ca sa iti mai reglezi productia de sebum si sa iti micsorezi porii poti sa folosesti un produs cu niacinamida. Pentru hidratarea tenului foloseste produse cat mai lejere, seruri cu acid hialuronic de exemplu.

https://www.farmec.ro/......a-431.html
https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary

"Proprietăţile cosmetice ale niacinamidei :

atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum "

sursa : https://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html

Crema hidratanta, nu contine iritanti si hidrateaza foarte bine tenul:
https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary

Ser :
a. Cosmetic Plant, in farmaciile Catena costa 26-27 lei cu card si in Cora uneori e la promotie si costa 18 lei.
https://www.cora.ro/......-P-2528357

b. https://www.bilenegre.ro/acid-hialuronic-2-la-suta-plus-b5-the-ordinary

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Acidul lactic e foarte fain ( mai au 6 bucati pe stoc ). Peeling-ul nu il recomand persoanelor care nu au mai folosit acizi exfolianti, este foarte puternic si tenul are nevoie sa se obisnuiasca treptat cu acizii. Mai sunt si 2 luni pana vine vara si eu nu recomand folosirea peeling-urilor vara, deci l-ai tine pe bara cam 3 sau chiar 4 luni daca septembrie o sa fie o luna calduroasa. ( cum e de regula laughing ) Produsul este fotosensibilizant, trebuie purtat spf chiar si cand stai in casa pentru ca tenul are de suferit altfel.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

E bine. laughing Mi-am luat 2 tuburi din alea de acid lactic, crema aia de fata de la Ordinary pe care ai recomandat-o si niacimidina aia recomandata tot de tine. laughing) Sper sa fie ok si sa aiba efecte pozitive.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Deci de asta sunt toate stock off! laughing Sa introduci niacinamida si acidul separat si treptat. Niacinamida aplicata in prima saptamana o zi da, una nu, si in urmatoarea saptamana poti sa o aplici zilnic, iar din a 2-a saptamana de niacinamida poti sa introduci acidul ( o singura aplicare seara timp de 3 saptamani si dupa poti sa cresti treptat aplicarile saptamanale pana la de 3-4 ori pe saptamana, unele persoane tolereaza aha aplicat si zilnic  ). Nu aplica niacinamida peste acid, in serile in care folosesti acidul poti sa muti utilizarea niacinamidei pe timpul zilei. Daca tenul iti permite poti sa folosesti niacinamida de 2 ori pe zi . La primele aplicari de acid poti chiar sa amesteci crema hidratanta cu cateva picaturi de acid daca te stii cu un ten sensibil ca sa se obisnuiasca tenul , eu nu am facut niciodata asa.

N-am incercat inca acizii si niacinamida lor dar produsele sunt foarte laudate si bine formulate, speram ca atunci cand imi vine comanda ( buffet, acid hialuronic si crema ) sa dau o comanda noua si sa beneficiez de punctele bonus. Speram... laughing

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am tenul gras si extrem de rezistent, deci nu cred ca o sa fie probleme. laughing Acidul si niacinamida se aplica pe toata fata? Eu am niste pete post-acneice de care vreau sa scap + puncte negre si acele punctulete de grasime specifice tenului gras. Cele 2 le aplic pe zonele afectate de toate astea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Norocoaso, al meu e sclifosit. laughing Niacinamida se poate aplica pe toata fata ( inclusiv in jurul ochilor ) sau doar unde ai tu nevoie, acidul nu se aplica in jurul ochilor sau aproape de colturile gurii. Pentru puncte negre ai nevoie de BHA ( care evident nu este disponibil acum laughing ).

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pe puncte negre? si atunci ce fac cu el? laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Il folosesti laughing

Pentru puncte negre se foloseste BHA-ul pentru ca patrunde in pori si ii curata ( cum am spus in raspunsul pentru intrebare ) care e acidul salicilic. Eu am crezut ca pentru petele cauzate de acnee vrei un exfoliant de tip AHA (glicolic, lactic, malic etc. ). Niacinamida ar putea sa-ti amelioreze punctele negre pentru ca regleaza productia de sebum.

 Acizii de tip AHA exfoliaza la suprafata pielii, ajuta restul ingredientelor sa patrunda mai bine, uniformizeaza culoarea pielii, estompeaza petele solare si pe cele post-acnee, amelioreaza ridurile fine, amelioreaza cicatricile, stimuleaza productia de colagen, ofera luminozitate pielii, amelioreaza si previne punctele albe si pe cele de grasime.

Poti sa returnezi acidul lactic daca consideri ca nu te intereseaza beneficiile lui.

| Ana1687 a răspuns:

Fa o masca cu abusi de oua si servetele uscate
Ia un ou, separa albusul de galbenus apoi date cu albusul pe fata
Inainte sa se usuce albusul aplica-ti servetelele pe fata apoi peste ele mai pune un strar de albus
Stai cu masca pe fata 30 de minute sau cand se usuca (depinde cat albus ai pus)
Trebuie sa faci acest procedeu lunar pentru ca punctele negre apar din nou (e imposibil sa scapi de ele permanent indiferent de ce masca ai folosi)

| Omis a răspuns:

Mastile facute in casa nu te ajuta la nimic. Mai bine mergi la cosmetica pentru a-ti face tratamente. Sau daca e mai grav, la dermatolog.

| Maria_Lisa_2001 a răspuns:

Black mask, e foarte buna