| DarkBlood32 a întrebat:

Nu ştiu dacă ar trebui să pun întrebarea asta. Dar mi-am făcut părul de căcat. M-am tuns singură, nah. Nu mă aşteptam să-mi iasă în halul ăsta de urât. Deci aveam breton pe o parte, destul de lung şi eu am vrut să-l scurtez puţin, dar tot în scări să fie. Mă aşteptam să fie până la sprâncene dar nu e aşastraight face E juma de frunte laughing Ieri m-am tuns. Şi până încep eu şcoala aş vrea să crească măcar până la sprâncene sau mai jos dacă se poate.straight face Arăt oribilă. I don't want to see Deci nu vreau să mă dau cu ulei de ricin sau alte căcaturi. Deci întrebarea este: câţi cm mi-ar putea creşte părul în 3 luni?
Mai am o întrebare: ce să fac ca să nu mi se mai electrizeze părul după ce mă spăl pe cap? Arăt chiar naşpa. laughing. Poate dau şi fundă.

15 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Uleiul de ricin si "alte cacaturi" asa cum le numesti tu, iti ajuta parul. Daca tot ti-ai batut joc, incearca sa il repari si sa iti dai cu ulei de ricin pentru ca ajuta la crestere.
In 3 luni, parul creste 5-6 cm.
Pentru electrizare, incearca un anti-frizz de la GLISS sau L'Oreal.

| Azµre a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Ajută un drac, nu e universal valabil. Dacă pielea capului este afectată de o ciupercă/bacterie în cazul căderii părului să zicem, uleiul de ricin poate face mai mult rău decât bine.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru Azµre):

Majoritatea persoanelor care au incercat uleiul de ricin au fost multumite.

| Azµre a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Stiu și eu îți spun cazuri adevărate în care el a făcut mai mult rău datorită anumitor ciuperci la nivelul scalpului... nu o zic in nume de rău dar sunt chestii care pe noi ne depășesc și de aceea e bine să vadă un medic.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru Azµre):

Asta asa e, ai dreptate...

| Azµre a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Nu evorba să am dreptate, ci e vorba de ce e bine și ce e rău happy
Intențiile tale sunt bune, și este un sfat bun.
Să ai o zi frumoasă.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru Azµre):

Multumesc,o zi frumoasa si pentru tine! happy

| Bondarel99 a răspuns:

In mod normal parul creste 1 cm pe luna, dar bretonul s-ar putea sa creasca mai repede...stai linistita ca nu e asa grav, il prinzi si tu cumva sau il coafezi si maschezi greseala.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Ai făcut exact aceiaşi prostie ca şi mine.
Prin octombrie o rugasem pe mama să-mi tundă puţin vârfurile arse şi ea m-a tuns foarte bine.
După aceea, m-am uitat în oglindă şi mi se părea mie că în partea stângă am părul mai lung şi în partea dreaptă e mai scurt aşa că am pus mâna pe foarfece şi am început să mă tund.
Ghici ce?! Făcusem cea mai mare greşeală deoarece în faţă era foarte scurt iar în spate lung, aşa că am fost nevoită să-l tund pe tot la acelaşi nivel, adică mai sus de umeri.
Din octombrie până acum mi-a crescut foarte mult, e destul de lung şi frumos.
O altă prostie, la fel ca şi tine, a fost cu bretonul. Îmi amintesc că l-am tuns şi arăta îngrozitor, dar ştii ce am făcut? Îl prindeam fie cu clămiţe să nu se vadă, fie îl întindeam cu placa.
Fii fără grijă, în trei luni adică până începe şcoala îţi va creşte cât de cât dar în niciun caz nu va mai arăta aşa rău ca acum.
Pe viitor nu mai băga singură foarfecele în păr. Eu m-am învăţat minte.
Ca să-ţi răspund şi la a doua întrebare, îţi recomand să nu foloseşti şampon pentru volum gen "Head&Shoulders" sau "Wash&Go", foloseşte "Pantene" sau "Palmolive" şi la fiecare spălare adaugă şi balsam.
Pa-pa.

| Kasia a răspuns:

Maxim 6-minim 3
deci 4- cm tot va creste
cat despre problema electrizarii incearca un balsam de par pentru netezire.

| Iulian03 a răspuns:

Pai o sa iti creasca cat de cat.

| Captoresque a răspuns:

Părul crește minim 1 cm pe lună.
Deci în 3 luni îți crește minim 3 cm.

Cât despre electrizare, ia-ți o perie antistatică (trebuie să găsești pe la Carrefour sau alte magazine d-astea una, e imposibil) și folosește un balsam de păr. Dar nu-ți pune balsamul pe rădăcini că-ți îngrașă părul mai repede.

Dacă vrei să-ți crească mai mult de atât în 3 luni, apelează la Dercos Aminexil de la Vichy. E bun, dar e destul de scump tratamentul, tot uleiul de ricin e una dintre soluții.

| Azazea a răspuns:

Pentru electrizare foloseste balsam de par, sau placa de par, si de crescut creste 1 cm pe luna, deci pana incepi scoala va fi pana la sprancene, poti sa il prinzi pe spate, foloseste o coronita, incearca sa il aranjezi cumva pana creste.
Bafta.

| Hikarie a răspuns:

O sa iti creasca destul de repede. Eu trebuie sa imi tund bretonul in fiecare saptamana. Cam in vreo luna sau cel mult doua va fi ok.

| MisaMisaShinigamiAngel a răspuns:

Parul creste in mod normal aproximativ 1 cm, cat despre electrizare, ajuta foarte mult daca inainte sa iesi de la dus il clatesti putin cu apa mai rece, evita sa folosesti un piaptan de plastic si placa de par.
Cat despre uleiul de ricin, pe langa faptul ca face firul de par sa creasca mai repede, il hraneste si il netezeste, deci nu strica sa incerci. happy
Bafta!