| Pitic a întrebat:

Nu stiu de ce in ultimul timp parul meu e mai gras, in spal azi maine sera trebuie sa il spar iar, am parul lung pana acum nu mi s-a mai intamplat.
Pare murdar uleios, de ce?

10 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

Probabil vrei sa spui ca ai parul gras. In situatia asta trebuie sa fol sampoane medicinale precum Herboschopy de urzica, Alpecin, Vichi Dercos, Ducray, Foltene, Apivita, Mediket Ictamo, Gerovital. Cam pe astea le stiu eu. Toate gamele astea au sampoane pentru par gras. Din pacate trebuie sa nimeresti unul care sa ti se potriveasca parului tau. Si eu am problema asta cu parul gras. Am incercat Alpecin si Squanorm de la Ducray si nu am vz nici un rez. Acum mi-am luat Vichi Sebocorector sa vad ce si cum dar sincer nu imi fac mari sperante. Chestia e ca unele sunt 40 50 RON si sa dai atatia bani si sa nu isi faca efectul e nasol.
Cel mai bine te duci la dermatolog.
Bafta!

| friday a răspuns:

Pentru ca ai inceput sa te speli des pe cap. Te spalai odata la X zile, si treptat, a trebuit sa scurtezi numarul de zile, pentru ca se ingrasa.
Acum trebuie sa il dezobisnuiesti. Stiu ca o sa ti se para greu, dar lasa-l nespalat 3 zile. Si treptat, o sa isi revina, nu te mai spala des oricat de gras ar fi, fiindca o sa se ingrase si mai repede.

| BellyGiggling a răspuns:

Buna!
Te dai cu ceva fixativ, creme(de par)? Daca da nu o mai fa
Nu te mai spala zilnic deoarece si asta poate produce acest aspect al parului
Foloseste balsam si spalate cu un galbenusi de ou
Sau 2 depinde de cantitatea parului=]]
Succes!
Funditahee hee?

| Iσαηα a răspuns:

Schimba samponul...la fel li seintampla tuturor.
Pt ca in timp samponul nu'si mai face la fel de bine treaba...
Pt ca parul se obisnuieste si nu mai este la fell.
Sper sa tise refaca.
Succes; x.

| Bix a răspuns:

Pt ca excesul de sebum din par[chestia uleioasa] iese la suprafata datorita prafului din aer si a poluarii sau ca stai cu mana in parhappy Poate fii si de la sampon.Eu iti zic sa nu iti iei de la farmacie nimic pentru ca nu unt bunewinking Asha mi se intampla si miewinking Incearca ceva de la vichihappy
Sper ca te-am ajutat. Funda?

| ganton a răspuns:

Da-te cu cachat.

| DaddySGirl a răspuns:

Glandele sebacee produc sebumul strict pentru protejarea firului de par.Este ceva ce deranjeaza parul tau,radacinile lui. Poate fi de la vreme(iarna mai ales, cand e foarte frig, sebumul este produs in exces.Cand este foarte cald, actioneaza glandele sebacee(ca sa protejeze)alaturi de cele sudoripare(ca sa raceasca). Poate fi si din cauza ca nu te speli cum trebuie.Maseaza-ti ferm firul de par,mai exact scalpul,pana simti tu ca e curat. Apoi spala si restul podoabei capilare,cu grija,usor. Daca folosesti un sampon natural,sau slab concentrat,e posibil ca acesta sa nu fie indeajuns de bun ca sa-ti curete scalpul.(pentru un par foarte curat, recomand wash and go, si head and shoulders).
Succes.

| Mada_7823 a răspuns:

Probabil te dai cu vreo crema de fata care posibil se "intinde" spre par... si nu te da cu balsam sau masca de par la radica fiindca se ingrasa parul.

| BadLuckBryan a răspuns:

Poate nu iti prieste samponul cu care te speli.thinking

| kmitza90 a răspuns:

La intrebarea asta nu iti poate raspunde decat un endocrinolog, daca pana acum nu ai mai avut probleme de genul asta, poti lua in calcul si dereglarile hormonale.Eu spun sa te duci la un endocrinolog iti vei face anumite analize hormonale si in urma rezultatelor vei primi un tratament. Poate ca ti s-a mai spus pana acum sau ti se va spune sa te duci la dermatolog, dar dermatologul tot la endocrinologie te va trimite.Nu spun ca este ceva grav, poate e doar o perioada grea, dar ai precizat ca nu ti s-a mai intamplat si niste analize nu strica. Sper ca te-am putut ajuta:*