| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey nu stiu de ce cand imi spal parul la ceva timp dupa ce se usuca tot senzatia aceea de incarcat si uleios este din ce cauza?

13 răspunsuri:
| Himera a răspuns:

Incearca o metoda mai naturala si eu am parul gras si il intretin prin mai multe etape inainte si dupa spalare:
- cu vreo 2-3 ore inainte il ung cu ulei de masline(nu si la radacina) il impletesc sau il prind in coc-melc si il acopar cu un prosop
-imi prepar o solutie cu sapun de casa ras si apa(se va forma un fel de pasta) imi masez scalpul cu solutia respectiv si clatesc(fac asta de 2 ori)
-apoi aplic samponul(sfatul meu e sa-l schimbi pe al tau, poate nu e potrivit pentru tine), clatesc cu apa calaie
-aplic balsam pe varfuri, las sa actioneze cateva minute si il clatesc intr-o apa in care am pus 2-3 linguri de otet sau zeama de lamaie.
La ultima clatire mai poti folosi si infuzie de urzici sau frunze de nuc.
Sa nu pui mana des pe el si incearca sa il speli cat mai rar, piaptana-l doar cat e nevoie si sa stii ca se pastreaza mai bine impletit.

| Spitz10 a răspuns:

Toata lumea simte apa.Fiecare fir de par absoarbe o anumita cantitate de apa.Pana aceasta va disparea parul se va simti umed si greu.

| iInfinityDarkness a răspuns:

Foloseste un sampon de la farmacie.Si apa de la baie poate sa fie de vina. Din cauza ei fac matreata

| RoseOfTheFire explică (pentru iInfinityDarkness):

Pay de matreata numai zic ca si eu am.

| iInfinityDarkness a răspuns:

Te speli dimineata si pana seara da deja semne ca trebuie spalat din nou? Cand te speli te speri de doua ori:prima data pentru indepartarea impuritatilor, iar a doua oara trebuie sa il masezi pana se face multa spuma. A doua oara trebuie sa lasi spuma sa actioneze max. 5 minute.Trebuie sa speli doar varfurile, evitand scalpul si radacinile parului. Apoi parul se clateste foarte bine. Dar ai grija apa nu trebuie sa fie foarte calda, dar in nici un caz fierbinte, potrivita pentru a evita productia de sebuum.Vezi sa folosesti un sampon cu continut scazut de uleiuri minerale. Poti incerca sampon cu extract de citrice sau cu extracte din frunza arborelui de ceai.Trebuie sa eviti folosirea spraiurilor pentru lucire si a gelurilor de par

| eluboy13 a răspuns:

Mie mi se pare ca ai un par frumos, anyway...

| RoseOfTheFire explică (pentru eluboy13):

Mersi da dar cand il ating mi se pare ca e incarcat asa...

| eluboy13 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Si mie in unele oglinzi daca nu ma spal o zi pe cap...
Mi se pare...Incarcat,asta e cuvantul! laughing

| RoseOfTheFire explică (pentru eluboy13):

Unele oglinzi dar cate ai acasa laughing

| MarieBGossipGirl a răspuns:

Din cauza balsamului de par, sau ar fi timpul sa iti schimbi samponul. Am eu un sfat mic: dupa ce clatesti parul ud de sampon sau balsam, clateste virfurile (sau coada) parului cu apa rece, dar atfel incit sa nu ajunga la radacini.
Sper ca ti-am fost de folos!winking Funda?

| girlgonewild a răspuns:

Ai grija la samponul pe care il folosesti.Ar putea contine un balsam prea puternic pe care parul tau nu il poate asimila.De asemenea daca folosesti balsam se aplica regula de mai sus.Alta cauza ar putea fi insuficienta clatirii.Incearca sa iti clatesti foarte bine parul iar temperatura sa fie cat mai ridicata.

| SmartphoneGirl a răspuns:

Poate nu il speli tu bine sau nu e bun samponul.Si eu am parul gras si am senzatia asta dar folosesc Johnson. E f. bun!

| D4253615 a răspuns:

Incearca sal speli de 2 ori cu sampon, clatestel si apoi spalal cu balsam, apoi iar clatestel..........eu una asa fac si eu ok