| iFeelinfiniteLove a întrebat:

Numai pentru cine a folosit, si a avut efect! Cum se foloseste uleiul de ricin in masca pentru par? (se uda parul inainte? cat timp trebuie sa stai cu uleiul in par?) [[Evident+FUNDA]]

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Poti sa combini uleiul cu un galbenus-2 depinde de lungimea parului, ori sa tamponezi numai la radacina si sa lasi cam 30min - 1 ora dupa care te speli cu sampon. Efectele se vad abia dupa 10 zile de sedinte utilizate de 1-2 ori intr-o luna.

| MariaIoana a răspuns:

Eu imi faceam pe parul uscat o "masca" si stateam asa aproximativ 40 de minute dupa care ma spalam bine bine. Efectul l'am vazut cam dupa 1 luna si jumatate... imi creste mai repede acum, mai sanatos si mai bogat.
Eu folosesc uleiul de ricin si pentru gene si sprancene. Genele se lungesc si se indeasa iar sprancenele la fel. De obicei pentru sprancene folosesc cand vreau sa imi schimb forma la ele si vreau sa se indese ca sa am de "unde alege" happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uleiul de ricin se aplica pe parul uscat si se lasa sa actioneze in jur de 30 de minute-1 ora in cazul in care este aplicat doar la radacina(pentru cresterea acestuia)sau minimum 1 ora in cazul in care este aplicat pe toata lungimea parului(pentru imbunatatirea aspectului sau), dupa care spala-te pe cap cu sampon de doua ori(pentru a indeparta uleiul rama)si clateste bine.Fa lucrul acesta o data sau de doua ori pe saptamana.

| Ana_4796 a răspuns:

Eu pot sä'ti spun cä îl folosesc cam de o lunä si se se pot vedea rezultatele.Eu îl folosesc în felul urmätor:
- 2 linguri de ulei de ricin
-1 lingurä de ulei de mäsline
-1 lingurä de zeamä de lämâie
- 1 gälbenus de ou

Toate acestea le amestec si le pun la radäcina pärului, dupä care îmi pun un prosop mai cäldut si stau asa maxim 2 ore, cred cä minimul este 1 orä.

Sau poti sa pui si asa:

- 4-5 linguri de ulei de ricin
-2 lingurä de ulei de mäsline
-2 lingurä de zeamä de lämâie
- 2 gälbenus de ou
(Asta dacä vrei sä pui mai mult, asta'i alegerea ta)

Acuma am sa-ti spun de ce amestec celelalte produse cu uleiul de ricin:

Uleiu de ricin ajutä la cresterea pärului si îngrosarea lui si când pärul este gros cade deci îl amestec cu galbenus de ou.
Uleiul de mäsline îl pun pentru strâlucirea lui si pentru a avea un pär bogat, iar zeama de lämâie am amestecat'o pentru cä am citit mai multe articole si e bunä pentru par, dar nu prea multä dacä nu vrei sä ai parul uscat.
Eu nu îmi ud pärul înainte.

Deci Funda?