| papushikroz a întrebat:

O colega mi-a zis ca daca te epilezi mult nu iti mai creste parul. E adevarat?

Răspuns Câştigător
| hippiemuslim a răspuns:

Epilarea prin definitie (nu si in dex-ul romanesc) inseamna eliminarea parului de la radacina. Metodele dureroase nu sunt permanente iar cele "permanente"(nu dureaza o vesnicie) sunt scumpe.
Metode de epilare temporara:
Smulgerea parului cu penseta, cu ceara, cu diferite aparate epilatoare, medicamente sau diferite enzime.
Cele permanente sunt prin electroepilare sau fotoepilare.
Depilarea cuprinde celelalte metode.

Epilarea temporara dureaza de la cateva zile pana la cateva saptamani, in functie de metoda.

9 răspunsuri:
| Green a răspuns:

Tot iti creste, dar in timp se va rari.
Crede-ma ca mama mea se epileaza cam odata la 3 luni laughing
Dupa parerea mea este cea mai buna metoda, chiar daca doare putin, dar 3-4 saptamani stai linistita happy

| Evaa a răspuns:

Nu, doar se mai rareste (daca te epilezi cu ceara)

| andy_3925 a răspuns:

Daca te epilezi cu ceara sau cu aparat, parul se mai rareste, insa radacinile parului sunt determinate genetic si nu are legatura cu cat de des te epileziwinking

| und3c3ive a răspuns:

Parul o sa iti creasca toata viata doar ca va fi mai rar. Asta doar daca nu iti faci epilare definitiva.

| BingBang :D a răspuns:

Doar daca te epilezi cu ceara mai mult timp, nu-ti mai creste deloc ( poate o data la nu stiu cate luni), daca te epilezi cu aparatul, tot la fel, dar o data pe luna trebuie sa te epilezi, deoarece creste putin, iar cu lama daca de epilezi, si in 2 zile iti creste
Cel mai bine cu ceara

fundita?

| JustMe_2928 a răspuns:

Nu e adevarat daca te epilezi cu lama o sa-ti creasca parul si mai mare si mai negru

| A.be.ce a răspuns:

Hmm.pai depinde. Daca te epilezi cu lama iti creste mai mult par, mai ales daca te iei foarte des. Mai este si epilatul cu ceara, sau cel cu aparatul de ras. Dar parul nu inceteaza sa creasca daca te epilezi mult. Cresterea parului poate fi oprita cu laser; asta cred ca este singura posibilitate de a nu. ti mai creste parulhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| iulka a răspuns:

Nu ştiu ce să spun