| Anonim5084689 a întrebat:

O intrebare..problemele cu pielea din urma problemelor cu stresul puternic si anxietatea se vindeca de la sine?
Probleme cum ar fi cearcane negre,acnee,cosuri, pori dilatati, pielea foarte urata si ridata..mentionez ca am mers si la dematolog si am folosit o gramada de chestii si nu m-au ajutat si acum nu mai am probleme de stres si anxietate dar au ramas urme urâte si vreau sa stiu daca se vindeca de la sine.Pur si simplu mi-am pierdut incredearea in mine si ma vad mai urat decat un monstru, timp de 3 ani am m-am simtit foarte rau si au avut loc aceste schimbari..si vreau un raspuns daca se poate. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Problema ta este si ai multor altora: FRICA ca sunteti mai urati decat altii. Originea problemei este IN MINTEA TA!
Aceasta perceptie este de tip "bumerang", si va afecteaza exact in sensul agarvarii problemei. Urmeaza depresia si alte manifestari nefaste.

Daca te uiti atent pe strada, vei putea vedea foarte multe persoane "mai urate" decat tu!
Iata cateva elemente care fac mai frumosi si mai urati oamenii:
Te fac mai "urat":
- daca iti inpui ca esti urat - fals! Este doar o forma externa a corpului. Ceea ce conteaza este interiorul, sufletul, atitudinea persoanei fata de cei din jur.
- daca ai defecte corporale - sunt probleme fizice, cauzate de accidente sau ceva boala. Cei care au asemenea probleme reusesc sa treaca peste si isi vad de viata lor, ca si cum problema nici nu ar exista.
- daca ai cosuri sau urme (de 1-2mm) sau alte asemenea "anomalii" - crede-ma, punctele negre si cosurile abia se observa (sau deloc) de la distanta de nici un metru, mai ales din mers! Iar cei care se apropie de tine inseamna ca se simt apropiatii tai, te iubesc si nu-si fac probleme din cauza catorva punctulete, care sunt trecatoare.
In final: cei care fac observatii pentru niste cosuri sunt invidiosii tai, le e frica ca iti vor trece cosurile si punctele (adolescente), iar dupa aceea vei arata mai bine decat ei!
Cei /cele care se cosmetizeaza pentru ascunderea cosurilor vor avea de suferit mai incolo, dupa varsta de 30-35 ani, cand chimicalele din cosmetice distrug definitiv si iremediabil pielea, facand ca persoana sa arate cu 10-20 ani mai in varsta!
Tonele de chimicale si tratamentele "de infrumusetare" au efect pe moment, dar a doua zi pielea se vede si mai urata, tot mai imbatranita!
Daca chiar ar avea efect, atunci n-ar trebui zilnic sa se macheze, tot mai tare.

Ce te fac mai "frumos"?
In primul rand fata zambitoare, care radiaza de placere!
Pentru asta trebuie sa constientizezi si sa te bucuri ca, poti fi multumit: tu esti din categoria de mijloc-superior a populatiei Globului!
Cu toate ca exista o patura din populatie care "o duc mai bine", "au tot ce vor", mult mai multi o duc mult mai rau ca si tine, care au probleme mult mai mari decat niste cosuri sau puncte negre pe fata!

Deci, bucura-te de statutul si conditia ta de viata pe care ti-a dat Dumnezeu si arata-le tuturor cat- si in ce domenii esti capabil ca cei din jurultau!

Asta depinde DOAR de tine si de VOINTA TA!

| Anonim5084689 explică (pentru Bula):

Ai dreptate, multumesc pentru explicatii.o sa incerc sa nu mai bag in seama toate prostiile

10 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Cosurile se rezolva cu ulei esential de ti tree, fares, se aplica nediluat STRICT pe cos. Daca e o zona mai estinsa, se dilueaza in ulei baza (ulei de masline, ulei de cocos, ulei de argan, ulei de samburi de struguri sau chiar alimentar, daca altceva nu e in casa) Aplica des compresii cu ceaiuri medicinale, tot fares, ca n-au bazaconii. Musetel, galbenele, mai citeste, mai vezi, ca sunt multe. Fa-ti o data pe saptamana gomaj usor cu una din astea: malai inmuiat, zat de cafea sau bicarbonat de sodiu. Bicarbonatul usuca fata, iti scoate punctele de pe nas si barbie, de fapt toate fac astea la gomaj, dar bicarbonatul mai si usuca pielea. Bea ceaiuri pentru reechilibrare, renunta cat poti la zahar, gaseste o iubire, ca se activeaza niste hormoni specifici si se imbunatateste considerabil aspectul pielii. Ia niste spirulina de la hofigal si inghite, iti activeaza libidoul, deci si hormonii.

| Swae a răspuns:

Important e si ce consumi. Hidrateaza-te, bea foarte multa apa, n-ai idee cat de mult ajuta la regenerare si intinerirea pielii. Incearca sa ai o dieta cat se poate de sanatoasa si variata. Legume, carne, fructe, iaurturi, etc. Iesi afara si da, foloseste o crema pentru ten, poti exfolia odata pe saptamana si sa folosesti o crema hidratanta usoara, daca contine acid hialuronic, cu atat mai bine. Si bucura-te mai mult de viata, si starea de spirit afecteaza aparenta.

| Anonim5084689 explică (pentru Swae):

Pai am folosit o gramada de chestii si antibiotice date de dermatolog si nu m.au ajutat.apa beau destul si ies in fiecare zi.plus ca mananc o gramada de fructe si nimic..de asta am intrebat daca se vindeca de la sine.pur si simplu imi vine sa mor cand ma uit in oglinda si nu mai sunt cum eram

| Swae a răspuns (pentru Anonim5084689):

Si eu am fost la dermatolog si mi s-a spus ca n-am ce face in legatura cu cosurile. Am aflat singura cauza problemelor si am scapat de ele. Acum abia imi apar, nu sunt nici pe aproape la fel de nasoale precum erau inainte. Poti incepe iar prin a folosi cele mai basic produse. Cum spuneam, eu am niste creme de la elmiplant. Cunoaste-ti tenul si ce functioneaza pe el, uneori solutia o gasesti tu, sa nu te iei dupa alte persoane care iti spun ca nu exista vreo solutie la o problema, pentru ca chiar exista.
Pe langa asta sunt sigura ca nu e atat de rau precum spui tu, fiecare om e diferit si deosebit in felul lui, nu lasa niste imperfectiuni sa iti distruga starea de spirit.

| Anonim5084689 explică (pentru Swae):

Multumesc pentru incurajare..muna ca e aiurea ca inainte sa am problemele astea aratam foarte bine si ma simteam bine puteam concura si la concursuri de frumusete si dintr-o data sa ma schimb asa urat e foarte neplăcut

| AleAlexandra1684 a răspuns:

Uite un articol util pentru problema ta.Mult Succes
https://femeiademaine.ro/acneea-10-remedii-impotriva-ei/

| Anonim5084689 explică (pentru AleAlexandra1684):

Chestia e ca eu sunt baiat laughing)

| AleAlexandra1684 a răspuns (pentru Anonim5084689):

Nu are nici o problema ca esti baiat.E un articol despre probleme cu acneea. Poate si util atat fetelor cat si baietilor.

| Anonim5084689 explică (pentru AleAlexandra1684):

Ok dar acneea nu prea ma deranjeaza chiar dacă nu am avut pana la 21 de ani..eu am cearcane negre sub ochi si ridiri plus pori dilatati si o piele urata, rosiatica, inchisa la culoare si iritata..asa nu.mi place.pur si simplu arat de 40 de ani