| Etro a întrebat:

Știți ce măști aș putea face în casa? Ma refer pentru coșuri, puncte negre, acnee și pori dilatați (puțin dar mă enervează)

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Acneea o tratazi la dermatolog.
pentru puncte negre și poli dilatați se folosesc acid salicilic respectiv niacinamidă

| VasileEmilia a răspuns:

Buna! Si eu am aceeasi problema. Până acum, foloseam o masca din aceeea, de tip,, peel off" cu carbune si alge marine, insa destinul s-a jucat cu mine si uite asa...am ramas fara crema!
Ce era sa fac?! Sa raman cu fața plina de coșuri? Nici nu ma gandesc! Am intrat pe neeettt... Nu sunt masti, dar nu conteazahappy
Ai grija! Aplica putin din masca pe cot inainte sa o aplici pe față, deoarece este posibil sa manifesti vreo alergie la un ingredient; ai face mai mult rau decat bine!
-ceai de menta, pui putin pe o bucatica de vata
-pui suc de lamaie pe o bucatica de vata si apesi pe acel cos, mie mi-a mai trecut, insa a durut
-pui pasta de dinti pe cos si lasi peste noapte happy
-iti pui miere pe fața, nu iti dispar cosurile, insa iti mai curata fața de puncte negre

Inainte si dupa fiecare masca, clatesti cu apa calda.
Sper sa te ajute! Succes!

| Denisabia19 a răspuns:

Masca cu argila verde pentru cosuri si pentru puncte negre am incercat si gelatina cu carbune. Am pus gelatina praf si carbune pastile, le-am maruntit am adaugat un pic de apa si am bagat in microunde s-a facut o pasta si am aplicat-o pe nas. Am lasat sa se usuce si am indepartat-o de pe ten, apoi clatit tenul cu apa. Acestea sunt 2 masti naturale preferate ale mele. Sa nu aplici pe ten lamaie sau bicarbonat daca ai tenul sensibil pentru ca o sa te iriti!

| Antoniamara20 a răspuns:

Din albuș de ou.