| anonim_4396 a întrebat:

Oare ca barbat, e un avantaj sau dezavantaj ca nu imi creste barba pe obraji? Am depasit de multa vreme perioada de crestere, insa ma gadesc ca si asa ma tai mereu cand imi rad mustata si barba de sub buze, cred ca ar fi un cosmar sa ma rad zilnic pe obraji. Totusi, daca tata, fratele si alte rude, au barba deasa si par pe piept, eu de ce nu seman cu ei?

7 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Am 28 de ani, mereu am vrut barba, de mic copil, insa tot ceea ce am primit a fost un cioc bogat.In rest? o barba normala, raruta, nu pot sa imi las barba, imi creste foarte rar, si arata urat.Barba mea e usor cu tenta spre blonda/alb, asa e l-am mostenit pe bunicu. Tata are o barba deasa, of il invidiez, dar eu mereu m-am dezvoltat mai tarziu.Nu sunt paros, ma fac la saptamana si la subrat, si in zona inghinala.Asa sunt eu construit, unii is parosi, cunosc prieteni la 22 de ani au un par in nas, si in urechi, de te apuca damblaua, eu? la 28 de ani ai mei, nu am pic de par in ureche.In nas am foarte putin, sunt castaniu, ma rog, culoarea parului.Deci e dupa cum ne e gena.

| Ineys a răspuns:

Clar un dezavantaj.

| Goddessss a răspuns:

Eu ca fată zic ca e un avantaj.Nu imi plac bărbatii bărboși si nici cu mustață.
Rar am mai văzut unul fain. Părerea mea...
Nu ma judecați?

| AlexMh a răspuns:

Salut. Nu sunt medic asa ca nu ma aflu in masura sa iti dau un raspuns corect, dar banuiesc ca lipsa testosteronului din corp este de vina. Mai multe info aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Testosteron

| MrRadu47 a răspuns:

Este un dezavantaj frate. Eu am barba de la 13 ani pe la 15 ani tin minte ca eram in primul an de liceu si aveam barba mai mare de cat profesorul. Daca vrei sa iti apara barba iti zic eu ce trebuie sa faci. iti cumperi un aparat de ras cu cateva lame de rezerva dupa iti cumperi ulei de ricin si ulei de cocos daca vrei si ulei de jojoba sau masline dar este destul de ok si cocos cu ricin le amesteci intr-un bol si incepi sa te dai de 2-3 ori pe zi cu el il lasi pe fata in jur de o ora trebuie sa te si razi cam odata pe sapt sau la 2 sapt acum conteaza cum iti creste tie firu de par eu trebuie sa ma rad foarte des maxim o sapt-2 si daca nu ai rezultate asa intr o luna rezultate cat de cat vizibile te duci tot la farmacie si iti cumperi minoxidil %5 si incerci si cu asta tot asa o luna sau le poti combina daca uleiul de ricin cu cel de cocos au dat rezultate dar foarte greu le combini cu minoxidil. este imposibil sa nu ai rezultate vizibile. Sper ca te-am ajutat daca vrei o barba deasa si nu ai avut noroc de un genetic bun.

| MrRadu47 a răspuns:

Asta cu rasul zilnic este un mit dar si un adevar sa iti explic mai pe romaneste daca esti adolescent sa zicem si ai 15-16 ani si ai puf blond pe fata ai sa observi ca daca te barberesti pe fata ta va aparea un inceput de barba iar daca nu te barberesti o sa ai barba cu cativa ani mai tarziu fata de un baiat care se rade de mic astia de zic ca e fals si au incercat asta adica cum zic ei au dat cu aparatul de ras undeva unde nu au fire de par inseamna ca nu au avut noroc de un genetic bun si in locu ala nu au radacini de par. Este foarte adevarata treaba asta cu rasul ca face barba mai deasa dar trebuie sa te dai undeva unde ai fire de par adica cum ziceam si mai sus cand esti adolescent ai puf daca il dai jos dupa ai fire negre pe ici pe colo un inceput de barba daca continui sa te barbaresti in timp se face mult mai deasa si mult mai puternica inca o chestie enervanta este si ca dupa esti nevoit sa te barberesti aproape zilnic

| MrRadu47 a răspuns:

Si mai este cv legat de testosteron cauta pe net alimente si etc legat de trebuie asta daca urmezi toate sfaturile mele de mai jos este imposibil sa nu ai o barba deasa.