| 19701612 a întrebat:

Parul meu are firul fff subtire, este uscat si mai rau imi cade la fiecare spalare cel putin 200fire. ce sa fac am luat dercos picaturi si sampon este bun

3 răspunsuri:
| tee a răspuns:

Am avut si eu aceasta problema prin clasa a XI-A. Cadea foarte, foarte mult. Ramasesem cu o mana de par.
A trebuit sa ma duc la dermatolog...Dermatologul mi-a dat o solutie pe care mi-a preparat-o la farmacie. A fost foarte, foarte buna. Ma dadeam cu ea in fiecare seara...
Probabil este din cauza stresului... daca ai asa ceva in viata ta. Eu atunci am trecut printr-o perioada mai dificila.
Poti sa incerci si revalid sau daca ai posibilitatea (bani) incearca solutia pentru par de la Vichy, dar e cam scumpicica (130-150 RON).
Cu spalatul in fiecare zi pe cap.nu stiu ce sa zic. Eu m-am spalat 5 ani, in ziecare zi. Lucram intr-o cafenea unde se fuma f. mult...neinteresant...si aveam un par superb... e adevarat ca acum se ingrasa mai repede...
Daca iti cade atat de mult du-te la doctor...Este normal sa-ti cada in fiecare fi intre 50 si 100 fire de par...mai mult de atat este ingrijorator.

| Enaaa a răspuns:

Aveam aceeasi problema ca si tine, si era din vina mea...treceam des mana prin par, si el se facea gras intr-o zi, il spalam in fiecare zi...si asa cadea foarte tare, si firul s-a subtiat asa cum nu am avut niciodata... dar decurind am inceput sa incerc sa-l spal doar o data pe saptamana... ori de 2, depinde...si acum vad ca firul s-a intors la grosimea pe care o avea...desigur,inca mai cade vreun fir, doua... dar cel putin nu cad cite o mana de par cum era inainte...
Bafta si tie
te-as sfatui sa-ti ieiin sampon bun, pe baza de plante, si sa incerci sa-l speli mai rar
sper ca te-am ajutat

| mariutza a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la dermatolog.aceeas problema am si eu si am fost la dermatolog si mi-a dat niste tablete ce se dizolva in apa pe baza de zinc si un sampon care se num Saba parca laughing ca sa nu mi se mai ingrase asa repede parul... poti folosi si uleiul de ricin este foarte bun iti regeneraza parul :*

Sanatate!