| SophieC a întrebat:

Parul meu este putin ondulat,putin mai lung decat mediu si am cateva fire despicate; arata uscat,fara stralucire, se incurca si as vrea sa nu mai arate ca o lana care se ridica...sa fie puternic. Nu vreau sa folosesc balsam,pentru ca nu a functionat nici pana acum,dar am auzit de ser de par, ceara sau alte solutii care le pot pulveriza pe par atunci cand il pieptan. Deci ce ar trebui sa folosesc?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Ceara de par este pentru a-l face sa stea fix insa dupa parerea mea da parului un aspect inestetic, il face sa para gras, neingrijit desi poate unora le place stralucirea aceea. Serul de par nu stiu sa iti zic cat de bun este, eu nu am folosit. Daca ai varfuri despicate sau ti se pare mai spicuit asa ar trebui sa te tunzi putin, ca firul de par sa se mai regenereze cum s-ar spune. Balsamul de obicei da rezultate dar acum depinde si cat de incapatanata e podoaba ta capilara si de marca balsamului. Cele mai bune marci pentru sampoane si balsam ar fi Pantene, Garnier, Wash&go... Poti sa iti indrepti parul cu placa eventual ca sa stea mai la locul lui si sa il dai cu fixativ insa supunerea lui la temperaturi mari dauneaza, il face mai slab. Mai sunt in farmacii sau in magazine specifice de cosmetica sau ingrijire masti de par, creme. Poti incerca si tratament naturist masca cu galbenus sau din acelea cu ulei de ricin. Sper ca te-am ajutat stiu ce bataie de cap pot fi aceste probleme ale parului uneori. happy

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi aici mai multe sfaturi: http://www.lyla.ro/tunsori/
Pa, pa.