| madalina_5722 a întrebat:

Parul meu se ingrasa prea repede. De ex: daca azi ma spal pe cap maine deja se simte ca e gras. Intrebarea mea este: ce asi putea face? dati. mi va rog un tratament sau un produs sau macar spuneti. mi dc se ingrasa asa usor?

Răspuns Câştigător
| iuliaoprea a răspuns:

Si eu aveam problema asta. Nu te mai pieptana des. Si poti folosi folosi Satinique Purifying de la Amway.

Un şampon delicat pentru utilizare zilnică pentru păr gras sau regenerant pentru toate tipurile de păr care suferă de exces de sebum. Înlocuieşte ceramidele esenţiale ale părului acesta strălucind de sănătate.

Nu este adevarat ca trebuie sa il speli o data la 7-10 zile. Ar fi groaznic. Ai grija cum te speli. Uda-ţi părul. Aplica-ţi o cantitate mică de şampon in maini şi intinde-l in cap de la ceafa spre frunte freaca pentru a obţine spumă. Clăteste bine. Repeta dacă este necesar.

3 răspunsuri:
| last_9432 a răspuns:

Si la mine este la fel acum am observat ca daca il usuc imediat cum ies din baie adica nu mai stai cu prosopul in cap sa ti se usuce cum vrea el il stergi putin si il usuci repede stau cu el 4 zile
Dar daca nu fac asa iar se ingrasa.
Si despre ingrasat cred ca este din cauza sebumului si perioada aceasta cu dereglari hormonale :*

| f a răspuns:

Chiar aseara am citit intr-o carte despre parul gras:
"parul gras, unsuror, din cauza unei secretii excesive de sebum, nu trebuie spalat prea des, cum obisnuiesc multe persoane, deoarece in acest caz, glandele respective devin din ce in ce mai active, starea seboreica agravandu-se. Cel mai indicat este sa fie spalat la 7-10 zile cu apa si sapun sau cu un sampon special. Daca folosim sapunul, vom avea grija sa nu-l frecam direct pe par, deoarece se fixeaza pe firesi este greu de indepartat chiar dupa multe clatiri. Mentinerea sapunului pe par are consecinte grave, provocand in ultima analiza caderea acestuia. Cel mai indicat este sa dizolvam putin sapun in apa sau sa frecam un burete mic cu sapun, apoi sa tamponam radacina randuri, randuri, frectionand cu pilpa degetelorastfel inacat toata suprafata pielii capului si pielii sa fie impregnata cu spuma respectiva"
sper sa te ajutehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu patesc la fel! ma spal pe par si dupa 2 zile parul meu arata groaznicsad. si alte fete de la mine din cls stau cu parul nespalat 1 saptamana intreaga si parul lor arata ca si spalat... Șuneori daca ma spal mai bine pe par sta mai mult...big grin