| AlexCătălin21 a întrebat:

Pe la ce varsta se opreste tineretea si incepe batranetea? Eu am auzit ca la 36 de ani dar nu sunt sigur.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Chiar dacă maturizarea organismului are loc între 18 și 20 de ani, procesul de îmbătrânire se instalează de la 15 ani. Semnele îmbătrânii devin vizibile mult mai târziu la suprafață.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
| Cadillac a răspuns:

Ce aveti ma? Parerea mea esta ca dupa varsta de 50-55 poti considera ca esti batran deoarece pana in varsta de 50 de ani nu prea poti spune ca arati batran.Aici ma refer si la faptul ca de la varsta de 50 ani incepi sa ai si dureri si obosesti mai repede.

| dracu14 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti batran doar atunci cand te simti batran.
Daca vorbesti de riduri, reumatism, etc ei bine astea depind de cat si cum ai muncit, de consumul de alcool, de cat ai stat in curent si umezeala, de sensibilitatile si genele pe care le mostenesti, de cat machiaj ai folosit...
Dar iti garantez ca la 36 de ani nu esti batran. Esti in floarea varstei, esti atunci cand inca arati destul de bine, te simti destul de bine si spre deosebire de prima tinerete ai si mai multa experienta de viata. In perioada asta esti cel mai capabil. Cand esti batran esti de multe ori la fel de vulnerabil ca un copil.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Corpul inceteaza a se mai dezvolta dupa varsta de 25 de ani!
Desi "in floarea varstei" este perioada 25-35.Parerea mea este ca dupa 40 de ani deja nu mai poti zice ca esti tanar, dar nici nu poti afirma ca esti batran!

| Rayzzor a răspuns:

Un om traieste in medie 70 de ani, asta inseamna ca da, pe la 35 de ani e mijlocul varstei si incepi sa imbatranesti..asa credthinking

| Miha_Mihaela_1978 a răspuns:

Eu cred ca la 60 de ani.