| razadeluna a întrebat:

Pe voi in a 8-a, parintii v-au lasat sa purtati orice ati vrut la scoala? pe mine nu vrea mama sa ma lase nici cu cercei nici macar cu un singur inel :-(( zice ca in afara scolii, daca vreau, da, dar nu la scoala

13 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

@Stefanaaa, te-au lasat de la gradinita cu cercei de 10 m diametru si inel cat casa poporului? Ca majoritatea pustoaicelor numai d'astea am vazut ca poarta... dar ma rog, modul in care gandesti spune multe despre tine.winking
Succes, pa-pa!

| rosto a răspuns:

Orice aveam voie. daca voiam sa ma machiez, ma machiam. deh, eram si eu pustoaica si prostovana... ce vrei acum? laughing sor'mea era in clasa a 5-a cand a inceput sa poarte tocuri oh go on (ea era mai pitzi asa de mica laughing )

| ralucaralu a răspuns:

Da! Am purtat de la gradinita cercei, si de prin a4a-a5a lantisor si inel.Sunt de acord cu Stefana. Incearca sa ii explici ca toate fetele poarta si daca nu vrea sa te asculte, fa in asa fel incat sa deschizi subtil subiectul in fata unei mame de adolescenta. De asemenea o profesoara, sau diriginta te poate ajuta; banuiesc ca daca ii spune o astfel de persoana va tine cont. Succes!

| RXN a răspuns:

In principiu, mi-a dat voie, atata timp cat eram cat de cat decenta. Oricum, mi-am consolidat stilul abia prin a9-a si sunt cam excentrica, deci uneori o sperii.laughingNu mi-a dat voie cu mai multi cercei in ureche, dar mi-am pus si fara sa-i cer voie si dupa lungi discutii a acceptat si asta. M-am vopsit roscata, a acceptat si asta.Nu prea ii cer parerea despre schimbari pentru ca nu prea o intereseaza, citez'Poti sa te faci si albastra in cap, numai sa te primeasca la scoala'. Pentru ea marile probleme sunt altele.Sa invat, ceea ce si fac si sa nu raman fara par la cat il tai si vopsesc.laughing
Mama ta exagereaza.Profesorii nu-ti spun absolut nimic daca ai cercei, un inel acolo sau daca ai o fusta pana la genunchi si ar trebui sa-i explici asta.In clasa a8-a profesorii iti stiu deja potentialul, deci nu te vor judeca in niciun caz dupa stilul vestimentar, atata timp cat esti decenta, asta e logic.Nu te poate opri sa-ti creezi propriul stil, de aceea ar fi bine sa porti o discutie cu ea si sa-ti impui punctul de vedere.Demonstreaza-i ca esti de incredere si vei invata la fel de bine, indiferent de cum te imbraci.happy
Bafta.>big grin

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Pe mine nu ma lasa cu unghiile date cu oja laughing. in rest nu aveam nici o problema. daca nu te lasa, pune'ti cerceii sau ce vrei tu in ghiozdan si cand ajungi la scoala ti le pui, nu trebuie sa afle mama ta ce porti la scoala oh go on

| Liviu a răspuns:

Impune'te in fata ei
-.-
E chiar culmea mi se pare aberant sa vad o fata fara cerceistraight face
xD
Poarta`i ce o sa iti faca?
Trecei peste ea' nu o sa te omoare right?
E greu pana treci peste ea o singura data'
Fii si tu mai neascultatoare'

| Oanny a răspuns:

Bun, scuze ca zic asta dar mama ta e prea pff...stii tu.Eu am avut voie cu cercei si cu inele. Dar fara unghii facute. M-a lasat si cu lantisor. Iar la imbracaminte, noi am avut uniforma deci nu am avut voie. Ei bine numai pitipoancele au venit fardate si cu de toate. Daca mama ta nu te lasa in a opta aar trebui sa-i respecti decizia. Dar la liceu neaparat trebuie sa te lase.Adik,nu mi s-ar parea normal ca la liceu sa nu porti cercei sau inele. Iar la haine, liceul decide.Eu o sa am unofirma, un sacou.Bleah as fi vrut fara.Doamna de la secretariat mi-a zis ca nu ne lasa gardienii in scoala fara uniforma.

| aangelia a răspuns:

Pe mine ma lasa sa ma machez, sa imi indrept parul sa ma imbrac ma scurt sa port cercei, de toate.
chiar daca se mai enerveaza la sedinte da` ii trece laughing)

| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

Pe minde ma lasa sa port orice big grin dar faza cu cercei e ceva gen idk prea exagerata :@

| Stefanaaa a răspuns:

Cercei none? Omg! Eu purtam si la gradinita cercei sau un inel acolo laughing. Gosh! Nu stiu ce sa zic, arata`i cateva exemple. Fa un material despre parerile celorlalti parinti sau vorbeste cu mama unei prietene sau diriginta ta sa ii spuna ca este absolut NORMAL! Sau trimite la o revista si arata`i parerea celorlalti. Ex revista:Cool Girl :*. Succes >big grin

| lilica1495 a răspuns:

laughingam purtat.tot ce am vrut. incepand de la cerceilaughingpana la haine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mei mi-au pus cerceii (mici, de aur) in ureche cand aveam vreo 2 luni si de atunci nu i-am mai scos niciodata (pana la vreo 18 ani, cand mi-am cumparat alti cercei). I-am purtat la gradinita si la scoala. In liceu am purtat si doua inele, iar din clasa a-X-a am purtat si un lant cu medalion (pe care l-am primit atunci cadou). Din clasa a-IX-a am inceput sa ma machez cand mergeam la scoala (doar fard bleu si ruj - era de ajuns pentru varsta aceea). Nu mi-au interzis niciodata sa port ceva si nici profesorii nu ne spuneau nimic daca ne vedeau machiate si cu bijuterii (am facut liceul in perioada 1997 - 2000). Cred ca e absurda mama ta, fara suparare.

| MissVamp a răspuns:

Cat timp invat bine ma lasa cu de toate asa ca da-ti silinta la scoala si sunt sigura ca te va lasa!