| DelphhiN a întrebat:

Probleme de familie si probleme in dragoste

Am 18 ani, am o relatie cu un baiat (25 de ani) de aproape 8 luni, si ne intelegem bine. Parintii lui ma cunosc la fel si bunicii. El a fost plecat in Danemarca iar acum 8 luni a revenit in tara si si-aconstruit o casa unde sta in prezent.
Parintii mei nu stiu de ei, dar mama cel putin stie de relatia noastra.
Vineri pe 4 aprilie nu am fost la scoala si am fost la el (avand in vedere ca era ultima zi din saptamana si ca saptamana urmatoare este scoala altfel si nu se prea faceau ore), avand si scutire.
El sta la 10 km de mine si a venit sa ma ia cu masina iar eu am stat pana in jur de ora 3 si am venit cu maxi.
Tata ma vazuse cand am coborat din maxi si i am spus ca am fost la o colega pentru ca trebuia sa mi arate ceva... dupa care a inceput sa mi ceara nr de telefon de la respectiva colega ca intr un final sa se duca la scoala sa vada daca am fost sau nu.
A ajuns acasa si a inceput sa ma intrebe unde am fost iar eu am spus ca am fost La Iasi pentru ca un baiat avea nevoie de niste acte si am fost eu si le am dus dupa care s-a prins si a inceput sa mi spuna in fata ca eu de fapt nu am fost la scoala, ca am fost pe langa Iasi intr un sat, ca de ce il mint, a inceput sa mi ceara nr baiatului respectiv, sa se uite pe fb ul meu unde scria ca sunt in tr o relatie cu el, sa mi vada postarile cum ca il iubesc, sa il vada si el intr o poza...etc.
Dupa care spre seara am facu un \"consiliu\" de familie si ei m au intrebat ce am de gand sa fac, sa ma mai duc sau nu la scoala, ca ii fac de ras ca nu mai am ce cauta la el, ca ei nu mai au incredere in mine, ca sunt foarte dezamagiti, m-au facut in toate felurile si eu le am spus ca daca e vb de asa plec de acasa, am 18 ani si pot sa fac ce vreau eu...nu ma lasa de scoala dar nici sa stau fara sa ma pot vedea cu nimeni, mai ales ca am si in jur de 30 de kg in plus si nu prea se uita lumea la mine, dar la urma urmei pot face scoala de oriunde nu? si daca vreau sa ma intalnesc cu el pot pleca de la scoala.
Am vrut sa ma duc sa mi iau niste ciuperci si nu a vrut tata sa ma mai lase sa ies din casa. Intr un final le am spus sa ma lase sa stau la el pana sambata seara si au acceptat ca sa vad ce fel traiesc oamenii aia ca sunt saraci si toate cele, ei nestiind ca el sta singur eu le am spus ca sta cu parintii. Iar aseara cand am ajuns acasa iar erau cu gura pe mine eu le am spus ca raman acasa da sa ma mai lase si pe mine de 2 ori pe saptamana sa ma duc la el si nu au vrut asa.
Dimineata am vrut sa ma duc sa iau niste lapte si nu au vrut sa ma lase, dupa care a vorbit mama cu tata si m a lasat.
Tata a spus ca nu mai am ce cauta la el daca vrea sa vina el sa ma vada, el vine da cui ii convine sa vina 20 de km pentru 2 ore pe cand pot sa ma duc sa stau acolo.
Ei spun ca ma culc cu el daca ma duc acolo, ma pot culca si in masina daca imi este sa ma culc nu? Sau ca ii fac de rusine ca ma duc la barbat acasa, eu cred ca mai tare ii fac de ras daca ma plimb prin oras mai multa lumea ma vede...si eu nu sunt constienti ca eu pot pleca oricand de acasa am 18 ani si pot face ce vreau nu? M au amenintat ca daca plec vin si ii fac panarama in tot satul mamei lui si ma ia in suturi de acolo.
Eu daca vreau sa merg la el ma pot duce si in timpul scolii fara ca ei sa stie nu?
Va rog frumos ajutati-ma orice raspunns e bine venit.
Multumesc:*

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Chiar nu inteleg atitudinea asta ca daca ai 18 ani poti face ce doresti.
Draga mea, un parinte nu doreste raul copiilor lor..chiar crezi ca daca pleci de acasa il vei prinde de picior pe Dumnezeu? daca acel baiat are ganduri bune, de ce nu vine si el la voi? nu crezi ca ar castiga increderea parintilor? banuiesc ca esti in an terminal? se aproprie bac-ul, nu crezi ca trebuie sa acorzi mai multa atentie acestui examen? castiga increderea parintilor si demostreaza-le ca nu iti abandonezi scoala pentru a fi cu acel baiat. daca el te iubeste cu adevarat, va intelege situatia si v a veni in vizita la tine sa stea de vorba cu ai tai parinti..chiar daca ti se pare a fi deplasat, cred ca este ceva normal ca baiattul sa inteleaga ca nu esti singurica si ca ai protectia parintilor.
O zi bunahappy

| mgtow a răspuns:

La ce poza ai toti desperados laughing se uita la tine, pleaca la el daca nu-ti suporti parintii. Esti un om adult nu mai ai frica de viata, mai ales poti pune mana la munca daca iti place chiulul de la scoala.

| Liviu a răspuns:

O sa iti spun ce mi-a zis un fost coleg de munca. Avea o fata de 18 ani, a cunoscut un tip 23 25 de ani.Ei sau cunoscut in spital in care era fata internat.Colegu e de la mine din oras, iar fata lui a ramas la baiatu ala in Timisoara, au trecut de atunci 20 si ceva de ani, are copii cu barbatu ala, dar pe taso nu il viziteaza, taso a facut scandal, a facut circ la familia aia.Toate rudele lau inconjurat,lau implorat sa olase,el nu vroia. Fata i-a zis ca se spanzura,fata i-a spus ca se omoara,a acceptat pana la urma,rar o vede pe fata lui,insa mi-a spus doar atat." Mi se inclestase mainile pe mainile fetei mele,rudele ei ma muscau de maini,vroiau sa o las acolo, eu nu simteam nimic, voiam sa imi stiu copilu in siguranta." Apoi mai mi-a zis. Nu imi pare rau ca am lasat-o acolo, e fericita, macar sunt impacat cu gandu ca a dat peste un barbat la locul lui.Ma uitam la el, un om trecut de 50 de ani... Trecut prin viata, mi-a zis ca copii fac oricum ce vor, oricat s-ar pune parinti contra, daca copilu vrea un lucru si tu il interzici, aia va face ca sa iti dea peste nas.

| milan9 a răspuns:

Nu stiu in ce masura poti fi de acird cu asta dae bine sa pretuiesti experienta de viata a parintilor la maxim (invatand inclusiv din greseli) sau altfel, viata ne va forta sa regretam ca nu am facut-o...

Nu intotdeauna sfaturile parintilor sunt stralucite, dar cele care indeaman la precautie, la siguranţa, la o viaţă morala sunt intotdeuna 100% valabile.
Viaţa (şi "vieţuitorii" ei) este prea marşavă pentru a fi altfel, pentru a merita sa ai incredere in cineva... fara sa-l verifici ani de zile;

Da, expreienta de viata a parintelui tau va putea si pe viitor de acum inainte sa ajute sa EVITI multe drame ale compromisurilor pe care un copil, un adolescent, un tanăr din nestiinta ar risca sa le facă.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Desigur având deja 18 ani poţi să decizi singură unele lucruri, dar vei fi de acord că tinerii nu au încă experienţa ce au acumulat-o părinţii lor. Posibil îţi interzic sau îţi pun unele limite deoarece te iubesc şi se interesează de viitorul tău. Te-ai gândit care pot fi consecinţele din faptul de a merge la el? Unde poate duce asta?

http://www.jw.org/......e-in-mine/

Cele bune.

| SasNetRomania a răspuns:

Parintii tai gandesc cat se poate de corect, o sa vezi si tu cand o sa fi mamica happy.
Degeaba ameninti cu plecatu de acasa, esti un copil nu gandesti? tu fara parinti esti zero, cine te intretine, cine iti da sfaturi? Acum o sa zici ca te tine prietenu, dar e gresit, te tine pana se satura de tine si dupa aia ramai a nimanui, nicaieri nu e mai bine ca acasa...dar esti prea mica sa stii aceste lucruri, baietii vin si pleaca, mai ales in ziua de azi care toti cauta o "chestie" stii tu...
Tu ai facut o greseala mare ca nu le-ai spus de fapt unde mergi, daca le ziceai ca mergi la x si y nu cred ca erau asa duri sa nu te lase, dar sa lasi scoala pentru o **** e grav happy si in acest caz le dau dreptate.
Ce este de facut? Sa ii asculti in cotinuare, ceea ce iti zic ei e de bine, abia ai 18 ani si e varsta periculoasa pentru oricine sa o ia pe aratura rau. Voi aveti impresia ca la 18 ani sunteti ZEI, dar pacat ca voi nu stiti cum se fac banii si cum se traieste...
Pace in familie iti doresc

| DelphhiN explică (pentru SasNetRomania):

Si eu sunt de acord cu tine si cu ei, dar eu nu le am cerut nimic decat sa ma lasse si pe mine la el de 2 ori pe saptamana, chiar cer atat de mult?

| SasNetRomania a răspuns (pentru DelphhiN):

Nu ai cerut mult deloc, dar fi sigura daca erai o fata cinstita si nu minteai nimic, nu ascundeai nimic si le spuneai despre acel baiat, ei te intelegeau, si ei au fost mici... asta e greseala ta, ai mintit acum pana le recapeti incredere dureaza.Probabil ei vor acum sa le zici fiecare pas, sa le dai explicatii sa te vada iarasi o fata normala...

| DelphhiN explică (pentru SasNetRomania):

Ok si acum ce e de facut?

| CoquineNoire a răspuns (pentru SasNetRomania):

Altul care tine cu niste parinti dusi cu pluta.
mai taci dreacu.

cea care a pus intrebarea, ai niste parinti dusi cu pluta.
ca sa nu le mai inghiti rahaturile absurde de oameni dusi cu pluta, trebuie sa-ti faci rostul tau.
doar nu vrei sa depinzi de niste oameni dusi cu pluta care fac cam ce vor din tine, nu?
in fond, nu vad nimic gresit in comportamentul tau, esti majora, indragostita si ai lipsit o zi de la scoala cu scutire ca sa-l vezi pe iubi.
biiig effin' deal!

ori le suporti trepanalitatile, ori te cari, simplu.
e greu, dar nu-ti alegi tu parintii pana la urma, nu e vina ta.
doar ca, tu esti singura care poate schimba ceva, adica faci in asa fel incat sa te cari.
ramane la alegerea ta cum faci acest lucru.
bafta si nervi tari iti doresc!

| SasNetRomania a răspuns (pentru CoquineNoire):

De bine de rau eu nu am 15 ani ca tine noire.
la varsta voastra cred si eu ca sunteti mari si tari, voi nu stiti cum se fac banii ce e aia o viata normala dar nu ascultati de parinti. Daca ma chinuiam te aveam copil.
Dusi cu pluta ca vor sa faca din ea o fata corecta si cinstita si nu o mincinoasa? te auzi ce zici? tu o incurajezi sa minta in continuare! Nu toate vor sa plece de acasa si sa se apuce de prostitutie cum ai facut tu noire(daca esti fata) laughing)

@ Diana, cei de facut? pai ti-am zis... un timp trebuie sa le recapeti increderea, facand numai lucruri bune si corecte, minciuni deloc... daca se poate, sa porti o discutie cu ei, ca esti destul de mare acum, le explici ce ai degand si ca ti la acel baiat, si multe altele, te descurci tu, fetele au un discurs mult mai dezvoltat decat baietii.