| fluturash_4893 a întrebat:

Pentru ce e buna aloe vera? am si eu o planta din asta si vrea sa stiu la ce e buna in cosmetica si cum sa o folosec. cele mai multe si mai bune metode primesc vot!:*:*:*big grinbig grinbig grin

6 răspunsuri:
| Florin_6699 a răspuns:

Aloe Vera

Efecte benefice:

Aloe Vera accelereaza si normalizeaza metabolismul, regenereaza vilozitatile intestinale si detoxifica organismul. In plus, planta are efect antiseptic, dezinfectant, antiinflamator si poate chiar stimula regenerarea celulara. Prin efectele benefice, ea asigura combaterea numeroaselor probleme de sanatate si este capabila sa vindece si sa amelioreze multe boli si anomalii. Aloe Vera hraneste, detoxifica, normalizeaza tractul digestiv si favorizeaza absorbtia alimentelor. Traversand organismul, echilibreaza starea generala.
mai multe detalii gasesti pe site-ul asta
http://www.abc-cosmetics.ro.im/cumpara/aloe-vera-bio-gel-339248
sunt si sapunuri din aloe vera...si creme, si sampoane o multime de produse se poate face din aceasta planta doar ca nu o poti prepara singura acasa, adica eu nu stiu pe nimeni care si-a preparat aloe vera acasa pentru un anumit scop.

| alintush15 a răspuns:

Masca pentru ten uscat: miere, suc de aloe, smantana, faina
Trimite prin YM Fii prima care comenteaza

Pentru ten uscat, amestecati un galbenus cu o lingura smintina, o lingura faina, o lingura de miere si una de suc proaspat de aloe.
Sucul de aloe grabeste regenerarea celulelor si impiedica imbatranirea pielii.

Aplicarea, de trei ori pe saptamana, timp de 10 minute, a unei comprese cu suc proaspat de aloe poate face minuni in cazul tenurilor cu aspect obosit. Atentie insa, dupa indepartarea compreselor, tenul uscat are nevoie de o crema hidratanta.

Sucul de aloe poate fi folosit si pentru finalul unui tratament cosmetic.
De exemplu, pentru ochi obositi, cu cearcane, aplicati rondele de dovlecel pe ochii inchisi, apoi acoperiti fata cu un prosop umed timp de 10 minute.
Indepartati dovlecelul si ungeti pielea din jurul ochilor cu suc proaspat de aloe.

| alintush15 a răspuns:

332. Masca cu aloe pentru ten intinerit

Se taie frunzele marunt, de aloe si se pun intr-o punga de plastic, la frigider, pentru 2 saptamani. Se va obtine un preparat de consistenta unui jeleu, care se va transfera intr-un borcan de sticla.
Utilizarea: dupa ce aplici pe fata crema ta obisnuita, se aplica 1 lingurita de gele de aloe si se lasa 15-20 minute. Apoi se spala fata cu apa rece. Dupa 3 zile, se renunta la crema si se aplica geleul pe fata curata. Se continua tratamentul 45 zile, dupa care vei avea cel mai tanar ten posibil.

| alintush15 a răspuns:

Aloe Vera. Această plantă este extrem de apreciată pentru virtuţile sale terapeutice; pe lângă altele, previne cicatricile şi petele de la acnee. Iei o frunză de Aloe Vera şi îţi masezi faţa cu gelul pe care îl lasă. După un sfert de oră, timp în care gelul de Aloe Vera îţi penetrează porii, ţi-i curăţă şi îţi hidratează pielea, poţi merge să te speli cu apă călduţă.

| alintush15 a răspuns:

Sperca ti-am fost de ajutor pa pa

| SIm0nNn3 a răspuns:

Buna.aloe vera se spune ca e planta tuturor cremelor.[ asa am auzit eu big grin] si stiu ca daca te ranesti, si folosesti una din frunzele aloei vera, aceasta iti va vindeca rana, si nu vorbesc povesti chiar asa se intampla. sper ca ti-am fost de folos :* bafta