| Gigicapitica a întrebat:

Peria electrică (pentru îndreptat) este la fel de eficientă ca placa de păr?

Răspuns Câştigător
| JustForFewSeconds a răspuns:

Buna! De ce nu incerci peria rotativa? Eu am o perie rotativa de la Rowenta (cu ceva invelis ceramic si peri naturali) care este si ieftina in comparatie cu altele. O folosesc mereu dupa ce imi spal parul, insa inainte imi usuc putin parul (insist la radacini) cu feohn-ul ca sa nu mai stau asa mult timp cu peria in par. Dupa parerea mea, daca parul tau nu e drept dupa ce se usuca in mod normal, si e valvoi, peria rotativa il aseaza intr-un mod natural pot spune. Diferenta: placa foloseste o temperatura mai mare, ti se ingrasa mai repede parul si in acelasi timp ti se usuca mult mai repede, iar de aici o serie de probleme: fire rupte, despicate... Sunt pro perie rotativa de par pentru ca nu rupe parul, nu ii ofera un aspect de "par plat", ii ofera volumul si stralucirea necesara. Chiar daca cuvantul "rotativa" iti suna a fire smulse din radacina, fire rupte... Ei bine nu e asa. Parul este mult mai sanatos si l-am putut mentine lung pana acum, desi folosesc de 3 ori pe saptamana aceasta perie. Eu zic ca o vei iubi kiss
Peria electrica ce seamana cu o perie normala de par mi se pare doar marketing.

| Gigicapitica explică (pentru JustForFewSeconds):

Adevărul e că prefer volumul în schimbul părului plat, cum îi zici tu, dar problema mea e că am fost tunsă scurt, foarte scurt, băiețește ai putea spune, iar acum a crescut ceva (încă e scurt) doar că e mai scurt în față, iar vârfurile îmi stau în sus. În general părul meu e destul de drept de fel, dar până crește am nevoie de ceva ce-l face să stea normal. Până la urmă cred că întrebarea mea era dacă peria electrică îl va îndrepta (volumul e un bonus).
Apropo, mulțumesc mult de sfat

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu zic sa nu iti iei. De ce? Cu placa e de ajuns sa dai o singura data (pe o suvita subtire) sau de 2 ori pe o suvita mai groasa. Cu peria aia trebuie sa dai de mai multe ori pentru ca are o singura fata, nu? Iti traumatizezi mai tare parul.

Cat despre peria rotativa si eu am cuvinte de lauda, nu deterioreaza parul cum face placa si e si foarte usor de folosit, eu am parul foarte lung si merge mult mai bine decat ma asteptam.

| AmeliaD a răspuns:

Eu folosesc una (am luat-o de la Lidl) si sunt destul de multumita in ciuda faptului ca am un par pretentios.Iti recomand.

| gigimondialuuuu a răspuns:

Din câte știu e mult mai eficienta si nu deteriorează părul deloc.