| EmaEmax a întrebat:

Perioada menstruatiei poate determina aparitia cosurilor? :-s Funda pentru cel mai complet respuns.

Răspuns Câştigător
| DubstepQueen a răspuns:

- O cauza hormonala: in timpul pubertatii androgenul stimuleaza glandele sebacee de la nivelul pielii. Aceasta determina ca pielea ta sa produca mai mult ulei si astfel porii se vor bloca. Folosirea pilulei contraceptive si schimbarile hormonale pot declansa de asemenea aparitia acneei;
- Genetic: daca parintii tai au suferit de acnee in trecut, sansele cresc ca sa tu sa te confrunti cu aceeasi problema;
- Produsele de ingrijire a pielii: trebuie sa fii atent ce tip de produse cosmetice folosesti. Machiajele uleioase pot bloca porii favorizand aparitia cosurilor.
- Modul de alimentare: unii doctori afirma ca alimentele care contin prea mult ulei pot determina aparitia acneii, dezechilibrand balanta din organism.
- Nivelul de stres: desi nu declanseaza acneea, stresul ii inrautateste starea;
- Efectele secundare ale unor medicamente.
Deasemenea, o igiena exagerata a pielii poate cauza declansarea acneei deoarece deregleaza producerea de sebum a pielii, inrautatind lucrurile. Deci, solutia cea mai buna este sa iti speli fata zilnic, atat dimineata cat si seara, cu un sapun delicat.
Este indicat sa consumi alimente care contin multa vitamina A deoarece aceasta te va ajuta sa iti reglezi cantitatea de ulei produsa de organism. Aceasta o poti lua din morcovi. O nutritie corecta este necesara pentru ca anumite alimente au un efect negativ asupra pielii. Este bine sa eviti mancarurile prajite, ciocolata, etc.
Vrei sa scapi rapid de acnee, folosind metde naturiste? Citeste urmatorul articol: Doua tratamente naturiste pentru a scapa rapid de acnee.

| DubstepQueen a răspuns (pentru DubstepQueen):

Si da si menstruatia determina aparitia cosurilor.

7 răspunsuri:
| MLSS a răspuns:

Desigur happy
te pup

| ninaelenadobrev a răspuns:

Da,mi se intampla si mie aproape defiecare data inainte de mentruatie cu vreo saptamana maxim, dar se poate intampla si in timpul si dupa menstruatie, astea sunt probleme hormonale

| aneliram a răspuns:

Pe langa poftele culinare de nestapanit, te mai lupti si cu o serie noua de cosuri ai un ten care, plus un par neobisnuit de gras. De vina este progesteronul, un hormon care este in "culmea" existentei lui cu aproximativ sase zile inainte de inceputul ciclului menstrual, si care determina scalpul si tenul sa produca mai multa grasime,

| Xyt a răspuns:

Buna.
Da,perioada menstruatiei poate determina aparitia cosurilor.
Dar nu trebuie sa dai vina de fiecare data pe aceasta.Deobicei ele apar cu o saptamana sau doua inainte de menstruatie, dar daca sunt accentuate si nu dispar deloc te sfatuiesc sa mergi la dermatolog.
Nu de fiecare data menstruatia este de vina pentru diferite transformari ale corpului nostruwinking

| sarah98 a răspuns:

Da..Si recomandarea mea este sa la lasi in pace pe perioada menstruatiei pentru a nu le infecta/inmulti! Sper ca te-am ajutat!