| Claudiu2011 a întrebat:

Pls help! care a trecut prin chestia asta sa mi spuna ce metode ati folosit.Ma refer la fete.Prietenei mele ii cade parul si din cauza asta i se si rareste.are firul de par subtire si f moale si un pic ondulat la varfuri. ea nu are cont aici si de asta va pun eu intrebarea. Ce metode ati folosit fetelor pentru caderea parului.Si au dat roade sau ce leacuri pentru intarirea firului de par si sa numai cada. i se si arde parul la varfuri bineinteles.si se toaca si creste f greu din cauza asta.acum il are un pic mai jos de umeri si eu imi doresc sa ii creasca f mult in timp si pana la fund:X:X:X ador fetele cu parul f lung:X. Deci ce ma intereseaza e sa imi spuneti pur si simplu ce ati folosit voi pentru asta.nu sa mi dati ex de nu stiu ce crema sau sampon sau orice altceva ce nu ati incercat.doar care ati incercat si da roade.Care imi spune prima ii dau funda si restul vot.ca vas da funde la toti da nu permite TPU.Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| buterfly a răspuns:

Retete pentru intarirea si stimularea cresterii parului. Pentru a avea un par mai matasos se iau 30 de grame de flori de musetel, se pun intr-un vas emailat, se acopera cu 100 de mililitri de apa fierbinte si se lasa la infuzat timp de o ora. Infuzia obtinuta se strecoara si se dizolva in ea o lingurita de miere. Cu aceasta solutie se uda parul (dupa ce v-ati spalat si v-ati sters bine cu un prosop uscat), iar dupa 30-40 de minute se limpezeste cu apa calduta.

In cazul parului gras procedura se repeta o data la sase-sapte zile, iar in cazul parului uscat – o data la 10-12 zile.

Pentru intarirea si stimularea cresterii parului, la patru parti de ceapa data pe razatoare se adauga o parte de miere si se amesteca bine. Amestecul obtinut se intinde pe par si la radacina, se lasa sa actioneze 30 de minute, apoi se spala.

Daca parul este foarte uscat, in amestecul de mai inainte se adauga si o cantitate mica de ulei de floarea-soarelui sau de masline. Cu o ora inainte de spalarea parului, amestecul se intinde la radacina parului, iar capul se acopera cu o punga din plastic, dupa care va limpeziti cu apa calduta.

Pentru a preveni caderea parului si degradarea acestuia, pentru a-i reda elasticitatea si stralucirea, pentru normalizarea activitatii glandelor sebacee si in lupta impotriva matretii, se amesteca o lingura de iaurt, o lingura de otet de mere, o lingura dintr-o infuzie de musetel, pasta pregatita din doi catei de usturoi si o ceapa data pe razatoare, o lingurita de miere. In acest amestec se pot adauga de asemenea doua linguri de coaja uscata de piine de secara. Masa obtinuta se intinde pe cap cu doua-trei ore inainte de a va spala, apoi va acoperiti cu o folie de polietilena si cu un prosop gros.

Si eu am avut probleme din astea si la mine a functionat cu retetele astea!
big grin

1 răspuns:
| gabriela55 a răspuns:

Sau mult mai simplu poate de 2 ori pe saptamana sa se dea inainte de dus cu o ora cu petrol, sa stea asa timp de o ora si dua aceea sa se spele o sa vada rezultate in timp de o luna eu am avut parul lipicios si foarte subtire ..imi pica cred ca 1000 de fire pe zi laughing dar dupa ce m-am dat vreao 3 luni. acum am un par bogat si stralucitor stiu ca pare ciudat dar crede-ma ca merita :*