| BlancaFantasma a întrebat:

Poate vi se pare o intrebare stupida, dar asta e.cum imi pot da seama ce fel de ten am: uscat,, gras sau mixt? as vrea sa -mi prepar creme naturale, acasa dar nu stiu pentru ce fel de ten!big grin
]

3 răspunsuri:
| Himera a răspuns:

Incerc sa imi amintesc era un test cu creionul(poate gasesti ceva pe google), e destul de simplu sa iti dai seama si fara teste : daca ai tenul gras, transpiri rapid la fata si aceasta devine lucioasa, acoperita de sebum. Daca ai tenul mixt exista zona T (frunte, nas, barbie), in cazul acesta, numai in zona asta apare efectul descris mai sus. Daca ai tenul uscat, nu ai problemele descrise mai sus, in schimb simti un disconfort, tenul se rideaza mai usor, nu ai acnee si uneori pielea se exoliaza f rapid(apar cojite).

| decodesky a răspuns:

Tenul normal este cel mai putin intalnit, intrucat este aproape perfect, are un aspect fin, fara pori dilatati, cosuri si comedoane.

Tenul uscat arata aproape ca cel normal, numai ca pielea are o nevoie intensa de nutritie si exista senzatia de piele care 'tine'.

Tenul mixt este cel mai frecvent intalnit si consta intr-o combinatie intre zonele uscate si cele grase. In cazul tenului mixt, pielea este grasa in zona T (frunte, nas, barbie) si uscata in zonele laterale ale fetei.

Tenul gras este usor de recunoscut prin aspectul sau lucios, datorat excesului de sebum, abundenta punctelor negre si a micilor imperfectiuni cosmetice, cum ar fi cosurile.

Insa, in afara de aceste tipuri de ten, fiecare piele este unica, are problemele ei specifice si, din acest motiv, cel mai bine este sa consulti o cosmeticiana care iti va spune exact ce tip de ten ai si cu ce produse sa-l ingrijesti.

| eandopuncttk a răspuns:

Stii... chiar nu mi se pare o intrebare stupida. chiar este o intrebare stupida.