| Vio90 a întrebat:

Pot sa ma vopsesc la par daca am o dermatita seboreica si mici bubite care fac scalpul sa ma manance dar numai in anumite locuri nu sunt plina...mentionez in plus ca nu am matreata si nici cojite dar imi cade parul mai mult in aceasta perioada! Oricum nu m-am vopsit de 3 luni si jumatate si as vrea sa ma fac un saten inchis negru. Si daca da pot sa ma vopsesc cu vopsea normala sau trebuie sa imi cumpar ceva de genul Color & Soin? Eu mi-am cumparat Palette 10 min dar nu am curaj sa ma fac inca nu stiu de ce. Astept raspuns.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| bea3x a răspuns:

Vopseaua cu amoniac ar putea sa aiba un efect neplacut asupra scalpului tau. Ti-as recomanda o vopsea fara amoniac (este un tip de la L'oreal care nu are) si daca tot ai vopseaua aia si vrei sa o incerci, fa un test pe scalp, pe o portiune mica, doar la radacina, intr-o zona care nu e vizibila (sub par), si de preferat unde ai si o bubita din aceea, ca sa vezi daca iti creaza vreo reactie.

Vopsitul iti va face parul sa iti cada in mai mare masura din pacate, poate te gandesti totusi sa mai astepti pana cand ti se rezolva problemele. Daca nu arata bine si vrei sa te vopsesti si sa mergi la sigur, incearca o vopsea Henna. Nu dureaza la fel de mult, dar iti va uniformiza culoarea si fiind din plante iti va mentine scalpul sanatos si nu o sa-ti cada parul mai mult.

| Senso4 a răspuns (pentru bea3x):

Nu, nu, nu! Vopseaua. Oricare fel, cu sau fara amoniac. Contine chimicale. Nu trebuie sa foloseasca nimic cosmetic. Totul natural. Citeste raspunsul meu. Mie asa mi-a spus medicul. Am respectat si mi-a trecut. Acum mi-a revenit pentru ca iar ma spal cu sampon care nu este natural. Cu toate chimicalele. Da imi face parul frumos, miroase frumos dar degeaba.

Totul trebuie sa fie natural. Nu mai vorbi din neștire! Mai mult incurci. Ti-a spus tie medicul ca trebuie sa fie vopsea dar fara amoniac? Nici macar nu are voie sa se vopseasca! Se va agrava mai rau. Eu am avut(si mi-a revenit) si stiu cum este. Nu stiu daca tu ai avut dar pare sa nu fi avut pentru ca nu sti nimic.

3 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

Ar fi mai bine sa iti rezolvi problemele de sanatate mai intai, deoarece vopseaua iti va afecta si mai tare scalpul. Mergi la un medic dermatolog, pentru a-ti prescrie un tratament. Ai grija de tine.

| Senso4 a răspuns:

Buna! Eu am avut, si mi-a revenit. Deci :trebuie sa te speli pe cap cu un sampon NATURAL, sa folosesti un balsam NATURAL. Si cumpara de la farmacie Keto-Tis. Eu l-am folosit si mi-a trecut. Keto-tis este un gel capilar. Il aplici inainte sa te speli pe parul uscat, astepti 2-4 minute. Te clatesti si dupa te speli. Mie in cateva luni mi-a trecut. Trebuie sa te feresti de produsele cosmetice. Chiar daca fac parul frumos, miros frumoa etc. Nu conteaza. Au chimicale. De la ceva s-a produs aceasta dermatita. Mie asa mi-a spus medicul. Keto-Tis este in jur de 10 lei. Eu am dat 12 lei fara card la Sensiblu si cu card 9 lei sau 10 lei.

Succes!