| Crina141 a întrebat:

Poti fi reprezentant la mai multe firme odata? Care este salariul unui reprezentant Oriflame/Avon?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Un reprezentant AVon sau Oriflame NU are salariu si nici fond de pensii, esti un simplu vanzator ambulant ca reprezentat la o firma de multilavel marketing ca Avon, Oriflame samd.
Banii tai sunt in functie de cat de mult vinzi tu si cei pe care reusesti sa-i inscrii sub tine.
Nu vinzi nimic, nu castigi nimic.
Practic, daca vinzi de 100 lei, tie iti raman cativa lei in buzunar. Tu cumepri produsul de la Avon cu un pret si-l viniz cu pretul recomandat de ei, diferenta fiind a ta.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai comisioane mici atit la avon cit si la oriflame nu ai carte de muncă deci lucrezi la negru.Nu ai salariu fix, totul depinde de cît de multe comenzi ai strins intr o lunnă, si de seriozitatea clientilor de a i ti plătii produsele comandate, ca daca clientii nu i si mai vor produsele ramîi cu ele si le platesti din buzunar, firmele atit Avon cit si Oriflame nu ti le acceptă retur decat daca ele sunt cu defect si este o procedura complicată sa faci retur de produse. Deci daca ai o alta optiune de a te angaja pe un salariu fix si carte de muncă numai sta pe gînduri oriflame si avon nu sunt o solutie de a cîstiga bani, asta este un bonus pe lîngă salariu, salariul este baza, dar după 8 sau 10 ore de muncă vei avea timp si putere fizică sa alergi cu produse avon? Ce varsta ai? De unde esti?

| lindemona a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Greșit! Nu lucrezi la negru pentru că semnezi un contract cu Oriflame ca să devii consultant. Comisionele din vânzări sunt salariul tău. La fel ca și cum ai fi consultant în vânzări la alte firme.
Legat de produse cu care rămăi, le poți vinde mai departe sau le poți returna. Nu e nici o procedură grea și primești bănuții imediat.
Eu sunt consultant din 2011, am și un job de 8 ore și altul cu timp partial, de 2 ore. Și nu pot spune că Oriflame mă încurcă, că nu am timp de el sau că sunt prea obosită să mai fac și asta. Din contră. Îmi place foarte mult. Oriflame poți face oriunde, oricând, oricât! Nu îți fură timp, nici bani. Trebuie doar să știi cum să faci într-un mod benefic ție.

| Suki08 a răspuns:

Salariu? Daca esti reprezentant nu ai salariu, ai doar anumite castiguri de produse, si iti mai raman si bani uneori dar nu fiarte multi

| Voicu_Alex_1996 a răspuns:

Da poti, bunica mea este reprezentat si la Avon si la Oriflame, si salariul mediu ar fi intre 1500 sau 2000 ron(cu cat ai mai multe vanzari cu atat ai un salariu mai mare si mai multe beneficii)

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Voicu_Alex_1996):

Lasă poveștile ca astea sunt bancuri seci, bunica la avon, bunica bate toba.

| Voicu_Alex_1996 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Sincer esti cam prost, chiar impecil, Lasa tupeul asta, om trist si singur ce esti, esti asa de disperat dupa funda ca faci copy paste dupa experiența altora. (P. S:Bunica mea e in club nova si are 10 ani de experiență, a fost in top 10 reprezentanți din România, dar na ce sa stie un taran sarac ca tine fara cultura.)

| georgianagyo a răspuns:

Eu sunt reprezentant Avon de un an si jumatate, nu ai salariu primesti anumite produse, de exemplu eu cand am pus prima comanda am depasit 100 lei si am primit un ceas un parfum si un ruj, care nu erau foarte ieftine. Dar daca nu esti amatoare de make up poti sa vinzi ce primesti, eu inspre exemplu am primit cateva chestii care nu mi au placut si le-am vandut cu jumatatea pretului din catalog