| sina a întrebat:

Pro sau contra uniforma va rog avantaje

12 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Contra.
1.Nu le permite elevilor să-şi exprime stilul. Îi vezi pe toţi îmbrăcaţi la fel, ca o turmă de oi.
2.Deşi se consideră că aşa nu se va face diferenţa între stările materiale a elevilor, e total fals. Oricum majoritatea colegilor îşi cunosc starea materială între ei şi chiar dacă nu e aşa, tot se cunoaşte după alte lucruri.
3. Dacă este vorba despre o uniformă strictă, care impune o anumită bluză şi/sau pantaloni atunci trebuie să ai mai multe. Doar nu poţi să porţi aceeaşi bluză toată săptămâna...
4. Cum a mai spus cineva, e aiurea ca de exemplu la ora de sport să vii cu echipamentul în sacoşă.
5. Dacă este vorba iarăşi despre o uniformă strictă, cu bluza, să zicem, comandată la fel pentru toată clasa este iar o prostie. Unii au alergie la anumite materiale, trebuie să stea şi să cheltuaiscă banii aiurea şi în plus ca să-şi facă una la fel dar din alt material.
Şi aş putea continua, dar nu are rost pentru că nu găsesc avantaje.
Totuşi, sunt pro unor reguli minore asupra vestimentaţiei. Nu este bine nici dacă este prea indecentă.

| blueangel99 a răspuns:

Măi, deci eu nu zic nici una nici alta.
Pentru cei cărora nu vă purtaţi uniforma, ce aveţi, dragilor?
Ce aşa mare lucru o uniformă? Adică să mergi la şcoală doar vreo 4, 5, 6 sau 7 ore îmbrăcat într-un anumit costum...nu văd nimic rău în asta. Ca să vă puteţi afirma ca elevi ai unei anumite şcoli. Nu ştiu acum voi ce uniformă aveţi, adică eu am cămaşă albă şi cravată roşie. Asta ni se cere nouă la şcoală.
Pa, pa!

| BiancaDenisa a răspuns:

Eu sunt si pro si contra.Noi avem uniforma doar ca diriginta nu ne obliga sa o purtam ci sa purtam doar o camasa/bluza alba.

| hummer24 a răspuns:

Uniforma = eleganta si stil happy da nu in scoli happy

| alexralu34 a răspuns:

Contra unei uniforme prea stricte si care arata batranicios,pro unei uniforme tineresti usor de incadrat in multe garderobe, avantajul la uniforma e ca nu trebuie sa iti faci griji in fiecare zi pentru ce o sa porti la scoala, si dezavantajul e ca uniforma nu e pe placul tuturor si ca te face sa te simti inchis si ca nu te poti exprima liber prin haine

| ღClauuღ a răspuns:

Contra pentru ca :
1.Am arata toti la fel
2.Fiecare are stilul lui de imbracat
3.Am fi nevoiti sa fim mereu si mereu imbracati la fel.
Pro pentru ca:
Asa lumea ar sti ca suntem de la o scoala civilizata

| Anonymus314 a răspuns:

Eu sunt contra, adica mi se pare o prostie de exemplu sa vin cu hainele-n sacosa cand am sport.
Hummer are dreptate.
blueangel la noi la unele materii daca n-avem uniforma=absent

| andrey910 a răspuns:

Contra...Imaginati-va toata lumea la scoala in uniforma...toti ar arata la fel. Asta mi se pare o chestie comunista.

| InuIo a răspuns:

Uniformele sunt dragute...deci pro.[doar daca e un model frumos]

| MaStErShOt a răspuns:

Contra daca e vorba de uniforma scolara

| Kido0 a răspuns:

Contra...funda? plzzz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra. Pentru că există persoane cărora nu le plac uniforma şi fiecare se îmbracă cu ce vrea.