| monstruletz a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti un sampon si balsam/masca foarte bun pentru par degradat? Ofer funda pentru cel mai bun:X:X

Răspuns Câştigător
| Biby a răspuns:

Buna!
http://www.google.ro/......tp?/imgres 1214&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=636&ei=kK_mTIvCF4XGswa8t5C4Cw&oei=g6_mTOe9Dd6S4gbgl5H6Ag&esq=3&page=3&ndsp=12&ved=1t:429, r:10, s:27&tx=121&ty=41&biw=1026&bih=662
Cele mai bune solutii pentru par sunt cele de la Gerovital Plant. Ti le recomand.
O reteta de masca facuta acasa:

Reteta: se amesteca un galbenus de ou crud cu 10 picaturi de vitamina A sau ulei de ricin (se poate adauga si o lingurita de suc de lamaie). Cu 20 minute inainte de a te spala, aplica masca pe par si infasoara-ti capul cu o folie si apoi cu un prosop cald. Apoi umezeste parul si, masand, clateste-te ca si cum ai fi aplicat un sampon. Clateste bine parul si spala-l de data aceasta chiar cu sampon.

ULEI DE MASLINE SI SUC DE LA LAMAIE, 50ml ulei si suc de la o jumate de lamaie, se pune pe par si dupa se pune o punga in cap deasupra te legi cu o esarfa sau o broboada si stai 20 de minute dupa te speli la cap numai cu sampon fara balsam se face o data pe saptamana.
am sa i-ti spun exact cum se prepara aceasta miraculoasa masca pentru par, masca care este intr-adevar o masca miraculoasa si am sa iti spun si de ce, dar dupa ce iti spun mai intai compozitia: 1, 2 (depide de lungimea si densitatea parului) galbus de ou, 1 sticluta mica de ulei de ricin, 2 lingurite cu miere, 1 fiola d vit. E sau vit. A uleioasa ( se gaseste in farmacie ), poti adauga si 2, 3 lingurite de ulei de masline,(de preferat presat la rece) si 2, 3 picaturi de lamaie. Se amesteca si se repartizeaza uiform toata compozitia pe parul umed, insistand la radacina, stai linistita ca nu ingrasa parul absolut deloc.Trebuie sa stai cu aceasta masca minim 30 min, dar daca ai mai mult timp la dispozitie stai cat poti de mult (1, 2 ore) Dupa aceea te speli cu sampon,, poti aplica si un balam lejer si asta e. Daca aplici in mod regulat aceasta masca(1 data p saptamana) o sa ai un par absolut superb, crede-ma pe cuvant ca este cea mai buna masca naturala. Acum sa iti spun si de ce am numit-o masca miraculoasa...eu am trecut printr-o experienta nu prea placuta la un salon de ``fite``mi-au ars cumplit parul facandu-mi ziceau ei ``un decapaj usor``eu fiind bruneta si dorindu-mii un ciocolatiu, ce e drept culoarea mi-a iesit ok, dar parul s-a ars...foarte tare, fiind nevoita sa renunt si la o consideranta lungime. Acum si-a revenit, folosind aceasta maca, uterior folosind fel si fel de tratamente si masti profesionale de cele mai scumpe, dar nicii un rezultat. Si-a rcapatat luciul, nu mai are acel aspect de ``maturica``este f matasos frumos si sanatos.

Sper ca te-am ajutat!
Pa-pa!
Biby

9 răspunsuri:
| Biby a răspuns:

Accea imagine pe care ti-am trimis-o este cu o placa buna pentru par.happy

| BruneTTe a răspuns:

Uite aici : http://www.carespot.ro/sampoane/labelm/intensive-repair/ e intr-adevar bun... e un pic scump dar merita fiecare banut;)) si mai poti sa te uiti si tu; sunt o multime de sampoane :D

| loricel a răspuns:

Eu folosesc samponul Syoss Repair Therapy si chiar este vizibila insanatosirea firului de par.

| Raluuuuu a răspuns:

Shampon-dalin
masca-planet spa(o poti lua de la AVON)

| Comoaracasei a răspuns:

Iti recoand uleiul de masline cu cateva picaturi de ulei esential de rozmarin.
Se stie ca uleiul de masline este deosebit de hranitor si revitalizant atat pentru ten cat si pentru par; iar rozmarinul confera vigoare si stralucire (deci te scapa de caderea de par si eventual matreata).
Acest amestec, evident se pune par inainte de baie si de maseaza inclusiv pielea capului si stai asa 5-10 minute, apoi spala-te bine pe cap, sa nu-ti ramana parul uleios.
Oricum, e bine sa folosesti si balsam pentru par deteriorat.
Bafta!

| Agradável a răspuns:

Inainte de placa trebuie sa folosesti o crema protectoare (cauti in magazin) si mai mult, nu trebuie abuzat de intinsul parului ca placa. Tunde-ti varfurile pentru inceput si baga-ti un tratament in par. (fie naturale cu ulei de ricin si galbenus de ou, sau iti cumperi o masca de par din magazin- si balsam).

Este buna gama Elseve- si sampon si balsam si masca. Si mai au o gramada de produse.

| Cludiii a răspuns:

Eu folosesc Garnier si este foarte bun! Sau inca un spampon bun ar fi Herbal Esences! Funda?batting eyelashes

| alexkoopa a răspuns:

Unicul sampon care imi lasa parula asa cum vreau eu e Dove. Am incercat infinitate de sampoane si balsamuri dar nimic, tot la dove am ramas. Am incercat si unul de la Dove Men Care (pentru barbati) dar tot nimic.

| Marina_Daniliuc_1984 a răspuns:

Pentru decolorarea parului incerca COLOR OFF- este un produs profesional rusesc ce decoloreaza parul fara sa il arda, il poti comanda la nr 0754921669:
https://www.facebook.com/ColorOffDeLaEstelProfessional