| anonim_4396 a întrebat:

1.cum imi pot face unghiile mai lungi si mai rezistenete? 2. dupa spalare si uscare parul meu se electrizeaza si devine foarte aspru ce sampon pot folosi (parul meu se ingrasa ff repede)

14 răspunsuri:
| 009 a răspuns:

1. poti incerca cu uiei de masline sau cu nu lac de unghi cu vitamine
2.pentru parul gras poti incerca http://www.carespot.ro/produse/16-ingrijirea-parului/9--sampoane/
http://www.topsanatate.ro/articol/remedii-pentru-parul-gras-21325.html
sper ca team putut ajuta:)

| Vampă a răspuns:

Pentru unghii : zeama de lamaie este foarte buna.Intr-un vas pune putina zeama de lamaie si stai cu unghiile acolo vreo 5-10 minute.sau mai poti incerca cu ulei de masline incalzit(foarte putin) si iti ti unghiile timp de 10-15 minute.Rezultatele se vor vedea peste vreo 2 zile(stiu din propria experienta). Ca sampon poti folosi garnier(si eu aveam parul gras)

| MelissaGreenEyes a răspuns:

1.Incearca ulei re ricin il gasesti la farmacie costa cam 3 lei
il aplici cu vata pe ungiile curatate si il lasi apx 2 ore
e pentru intarirea ungiilor si regenerarea/cresterea parului
gasesti mai multe pe google
pa-pa:*

| Just Kiddin' a răspuns:

1. du-te la manichiura la un salon si da-te mai des cu oja. si eu patesc la fel, dar acum nu mi s-au mai rupt de 3 saptamani, pentru ca le-am dat cu oja si am fost la salon.

2. eu ma spal cu wash&go pentru ca si eu pateam acelasi lucru. am parul scurt, rar si firul subtire. cu samponul asta mi-a cazut mai putin par, nu mi s-au mai rupt firele, nu mai am matreata si ma spal cam din 2 in 3 zile... big grin

Succes!

| carollina a răspuns:

1.este la avon nail expert acela bleu pentru unghii exfoliate, l-am kuat eu, este uimitor am ramas shocata cand am vazut in ce hal le intareste si cata treaba fac si nu se mai rup garantat
2.asta e mai dificil foloseste un sampon cu extracte de lamaie si dupa spakare da-te si cu putina zeama de lamaie la radacina, si foloseste balsamul doar pe varfuri (de la jumatea parului in jos) sper sa functioneze

| Alexandra_2209 a răspuns:

1- unghiile au nevoie de calciu pe care il poti lua din mancare (multe fructe si legume si orice alt ceva ce are vitamine:-D). Mai poti sa iti dai cu lamaie pe unghii are muult calciu. ( tai o bucatica de lamaie si te "joci: cu ea pe unghii adica o aplici ( sa nu fie prea groasa) dupa ce faci asta lasi putin (dupa mainile tale vor fii un pic lupicioase dar nu este nimic) cam dupa un sfert de ora te poti spala pe maini). Mai stiu o smecherie! poti si cu ulei incins. Dupa ce iti mai cresc unghiile un pic ( nu foarte muult) poti foarte simplu sa ti le intaresti cu ulei. Dik cum? Pui pe o lingura un pic de ulei si dai drumu la aragaz. Pui lingura cu uleiul deasupra flacarii si lasi putin( cam 10 min sau mai putin) apoi bagi fiecare unghie in acel ulei ( ai grija sa nu iti dai pe piele nu ca s-ar intampla ceva dar nu stiu e o senzatie ciudata) deci: pui fiecare unghie cu varful in acel ulei incins si apoi il intinzi cu alt deget pe toata unghia. Cam asta e ce poti face pentru unghiikiss ( toate astea trebuie sa le faci in fiecare zi timp de 1-2 saptamanikiss)
2-Pentru par trebuie sa foslosesti un balsam sau daca folosesti deja nu il mai folosi ( daca parul tau se incurca repede nu poti renunta la balsam sau iti poti lua unul care se aplica pe parul uscatkiss) Partea cu ingrasatul parului poate fii din mai multe cauze:-D Trebuie sa nu te mai speli asa de des pe par ca poate este de la spalarea prea frecventa. Ai rabdare cateva zile ( nu stiu exact cate)( chiar daca parul tau se va ingrasa rau nu ai ce face il poti tine prins) dar te asigur ca v-a merge! Dupa cateva zile cu parul nespalat trebuie sa te speli dupa bine bine si vei vedea ca nu va fi asa de rau daca nu iese din prima si incepe sa se ingrase mai incearca asa dar pe mai mule zilekiss
E u sper ca te-am ajutat...

| Alexandra_2209 a răspuns:

1- unghiile au nevoie de calciu pe care il poti lua din mancare (multe fructe si legume si orice alt ceva ce are vitamine:-D). Mai poti sa iti dai cu lamaie pe unghii are muult calciu. ( tai o bucatica de lamaie si te "joci: cu ea pe unghii adica o aplici ( sa nu fie prea groasa) dupa ce faci asta lasi putin (dupa mainile tale vor fii un pic lupicioase dar nu este nimic) cam dupa un sfert de ora te poti spala pe maini). Mai stiu o smecherie! poti si cu ulei incins. Dupa ce iti mai cresc unghiile un pic ( nu foarte muult) poti foarte simplu sa ti le intaresti cu ulei. Dik cum? Pui pe o lingura un pic de ulei si dai drumu la aragaz. Pui lingura cu uleiul deasupra flacarii si lasi putin( cam 10 min sau mai putin) apoi bagi fiecare unghie in acel ulei ( ai grija sa nu iti dai pe piele nu ca s-ar intampla ceva dar nu stiu e o senzatie ciudata) deci: pui fiecare unghie cu varful in acel ulei incins si apoi il intinzi cu alt deget pe toata unghia. Cam asta e ce poti face pentru unghiikiss ( toate astea trebuie sa le faci in fiecare zi timp de 1-2 saptamanikiss)
2-Pentru par trebuie sa foslosesti un balsam sau daca folosesti deja nu il mai folosi ( daca parul tau se incurca repede nu poti renunta la balsam sau iti poti lua unul care se aplica pe parul uscatkiss) Partea cu ingrasatul parului poate fii din mai multe cauze:-D Trebuie sa nu te mai speli asa de des pe par ca poate este de la spalarea prea frecventa. Ai rabdare cateva zile ( nu stiu exact cate)( chiar daca parul tau se va ingrasa rau nu ai ce face il poti tine prins) dar te asigur ca v-a merge! Dupa cateva zile cu parul nespalat trebuie sa te speli dupa bine bine si vei vedea ca nu va fi asa de rau daca nu iese din prima si incepe sa se ingrase mai incearca asa dar pe mai mule zilekiss
E u sper ca te-am ajutat... fundita?

| Alexandra_2209 a răspuns:

Scz ca mai jos am scris de 2 ori:-D

| R0011 a răspuns:

Buna! 1. Nu le mai roade ( daca le rozi) sau am vazut in catalogul avon o chestie pentru cresterea unghiilor. Si ca sa fie mai rezistente da`le cu un lac de unghii transparent.
2. Foloseste un sampon cum ar fi Fructis si cand il iei sa te uiti sa scrie "pentru par cu ingrasare rapida" sau ceva de genu. Succes!

| Alëxa_9778 a răspuns:

BUNA!
1.Pentru unghii eu stiu doar ca lichidele le fac sa creasca mai repede despre rezistenta ar trebui sa iti iei un lac de unghii special

2.Parul meu se ingrasa la fel de repede, dar eu folosesc Panten sampon si balsam tot Panten happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scrie pe net; in pui mei 31 octombrie 2010 prietenii telecomanda

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tinele din cand in cand in ulei de masline caldut eu asta am facut si am niste unghii mari lungi si rezistene de 4 cm am 10 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

| CocuUu a răspuns:

Ia-ti ulei de ricin si pentru unghii si pentru par. E foarte bun.
Incearca si spala-te cu head and shoulders.Pt mine e bun.
Bafta big hug funda? puppy dog eyes :*