| Biancaaaaaaaa a întrebat:

Ce parere aveti de vopseaua cu henna? As vrea sa ma fac brunet-albastrui...sau ce alte vopseluri din comert cunoasteti care nu distrug atat de tare parul?

1 răspuns:
| Atim a răspuns:

Eu pana acum m-am vopsit de 5 ori (3 ori acasa, 2 in salon). Internetul e plin de articole care explica de ce vopseaua din comerț e mai nociva decât cea profesionala, dar sincer ma gandeam ca nu e asa, ca se zice asa doar ca sa mergem in salon unde e mai scump. Dar, din proprie experienta iti spun, cand m-am vopsit acasa, chiar daca am respectat indicațiile vopselei si am folosit masca aia de par care vine odata cu vopseaua, de fiecare data mi s-a deteriorat parul. Era uscat, se rupea si firul era subțire (și acasa doar am inchis culoarea, fără decolorare). De la salon, am plecat in ambele dați cu un par moale, sanatos, nedeteriorat. Daca vrei neaparat sa te vopsești acasa, îți recomand sa cumperi vopseaua de la un salon.

Cât despre henna, personal nu am folosit niciodată, dar cunosc pe cineva care a folosit. Persoana respectiva mi-a spus ca e foarte greu sa scoți pigmentul ala din par. A fost mulțumită de culoare pana in punctul in care a vrut sa o deschida. Daca esti genul de persoana care schimba culoarea parului des, nu iti recomand.