| Ирина19 a întrebat:

Sall tuturor!
Nu inteleg o chestie si as vrea sa stiu parerile vostre, pentru a avea un par sanatos trebuie sa schimb samponul peste citeva luni? sau cel mai bine ar fi sa folosesc doar un tip de sampon? am auzit ca matreata mai apare si de la folosirea diferitor sampoane, e adevarat? Sincer, m-am saturat de matreata si nu mai stiu cum sa scap de ea, nu am chiar foarte multa dar oricum este ceva.

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mmarryy a răspuns:

Eu am inceput sa folosesc acelasi tip de sampon si balsam de 3 ani. Insa pe langa acestea folosesc si o masca saptamanal si ser pentru varfuri despicate. Doar asa am ajuns sa am un par sanatos si fara matreata, cu toate ca il vopsesc aproape lunar. Eu nu cred in teoria asta cu schimbatul samponului, trebuie doar sa gasesti produsul specific parului tau si ai sa vezi ca si o sa se simta si o sa se vada mai sanatos. Sper ca ti-am fost de ajutor!

2 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

Draga mea, pentru un par sanatos nu este nevoie numai de samponul sau de balsamul potrivit. Alimentatia, hidratarea, programul de odihna au un rol mai important pentru sanatatea acestuia, decat produsele cosmetice. Arunca o privire aici: http://www.divahair.ro/frumusete/ingrijirea_parului si afla ce trebuie sa faci pentru a avea un par frumos si sanatos. Ai grija de tine.

| Bunny a răspuns:

Trebuie sa folosesti samponul care ti se potriveste tie. Daca dai peste unul bun, ce rost are sa il schimbi dupa o luna? Eu zic ca matreata se face din cauza ca nu te clatesti prea bine.Incearca sa dai mai multa atentie clatitului si foloseste sampoane anti-matreata pana gasesti unul potrivit tie.Succes si sper ca te'am ajutathappy.