| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu matreata de luni de zile. Mi-am tot cumparat la sampoane de m-am saturat mai nou am matreata si in sprancene ceea ce ma enerveaza la culme. Nu stiu ce sa fac, am luat si un sampon de la gerovital pentru matreata cred ca de 3-4 saptamani il folosesc si nimic... Daca ma duc la dermatolog o sa-mi spuna sa iau nizoral, dar nu se mai gaseste la farmacii, ce sa fac? Daca aveti idei, va rog sa-mi spuneti si mie. Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Johnd94 a răspuns:

Incearca sa faci un tratament cu SAMPON DE URZICI. Este foarte ieftin ( 2-3 lei ) si te ajuta foarte mult. Eu am tinut tratament cu el si nu am avut treaba.
Insa, daca folosesti gel de par, fixativ sau spuma de par, poti sa le arunci in gunoi. Axeaza-te pe ceara de par sau crema de par pentru a-ti aranja parul.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu ești prima persoană care se confruntă cu această problemă, cel mai bine mergi la dermatolog.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Incearca samponul pantene antimatreata, dintre toate sampoanele incercate numai cu asta am scapat si eu de matreata

| OnuOnulică a răspuns:

Nu esti singurul, si eu am avut acesta problema, dar mi-am schimbat samponul si a dat rezultate.

| olivert1310 a răspuns:

Incearca cu Mediket Plus. Este un sampon pe care mi l-a recomandat medicul dermatolog si a dat rezultate. Te speli o data la 3 zile pe cap si lasi samponul 5 minute pe par, asta dupa ce l-ai masat usor. Este cam scump, vreo 30 de lei un tub de 200 grame dar da rezultate.

| anonim_4396 explică (pentru olivert1310):

Daca nu insist poti sa-mi spui si mie cam in cat timp ai scapat de matreata?

| olivert1310 a răspuns (pentru anonim_4396):

De matreata am scapat in 2 saptamani in care m-am spalat de 5 ori cu acest sampon. Mi l-a recomnadat medicul dermatolog.

| NimeniAnonim888 a răspuns:

Spala-te cu otet