| Iyulia3712 a întrebat:

Salut, am 14 ani, 1.70 si 54 de kilograme. Dati-mi metode prin care sa slăbesc cat decat sanatos, dar de preferat fara prea mult sport adica poate doar in weekend cate o ora, pentru ca in rest nu am timp absolut deloc. Ma intereseaza in special zona soldurilor/coapselor. Vreau sa mai dau jos doar vreo 5 kilograme, zic eu ca nu e foarte greu, dar totusi nu prea stiu cum sa procedez. Dau funda celui mai eficient raspuns!

Răspuns Câştigător
| Anna121 a răspuns:

Nu poti manca zilnic acelasi fel de mancare, mai bine incluzi multe fructe si legume in alimentatie, supa de pui / legume este la fel foarte buna, si ca tot ai zis de ceai, iti recomand ceaiul verde, este foarte bun pentru detoxifiere, la fel si ceaiul de ghimbir. La cina iti recomand o salata usoara, sau legume la cuptor cu o bucatita de peste / piept de pui, iaurt slab, branza slaba etc.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Apoi pui 10 kg mai rapid, ai o greutate ok, baga mai mult sport intens nu de copii de gradinita, macar 30 de minute

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Deja eşti APROAPE subponderală!
Vrei să ajungi ANOREXICĂ? :(

Deocamdată, ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 7 kg SUB greutatea IDEALĂ; aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Dacă mai slăbeşti, chiar şi 1 kg, vei ajunge SUBPONDERALĂ :(
http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune!

| Iyulia3712 explică (pentru bursuc001):

Ei, nici chiar asa. Nu sunt in pericol sa devin anorexica pentru ca sunt constienta cat e de periculoasa aceasta boala si imi place prea mult mancarea ca sa renunt definitiv la ea. Despre modelele la 1.80 care au maxim 50 kg, arata super bine si nu au nicio problema de sanatate, ce sa mai spun? As vrea eu sa fiu subnutrita laughing. Glumesc, dar la corp nu mi se pare ca arat perfect si as vrea sincer sa mai slabesc putin. Oricum, in cazul in care chiar reusesc ceea ce imi propun, promit sa nu scad sub 47. Mai jos de atat, incepe sa devina anorexie, deci 50 chiar mi se pare greutatea ideala, pentru mine.

| bursuc001 a răspuns (pentru Iyulia3712):

Mda, din PĂCATE, fetele din generaţia voastră nu vor altceva decât să fie FOARTE slabe şi să aibă sânii foarte mari :(

NU este sănătos să fi subponderală!
Pot să-ţi mai indic vreo 8-10 site-uri care spun acelaşi lucru...

Valoarea IMC de la care se poate vorbi de anorexie este discutabilă, unele site-uri indică 17, 5 :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ervoasa_27

Oricum, eu NU îţi recomand să mai slăbeşti DELOC!
Evident, tu faci cum doreşti;)

Multă sănătate!

| Anna121 a răspuns:

Fa sport zilnic, cel putin 30 de minute : mergi pe jos, alergare usoara, urci scari etc. Nu recomand dietele, te ingrasi dupa ce renunti la ele, mai bine mananci sanatos, fara dulciuri, prajeli, paine si bei multa apa cu lamaie zilnic. Succes!

| Iyulia3712 explică (pentru Anna121):

Stiu ca de la diete ma ingras dupa, dar uite, chiar mi-ai dat o idee buna. Dat fiind ca stau la etajul 8, am sa urc pe scari mai des, am sa merg pe jos la scoala (e un drum de 10 minute in care jumate e deal) si am sa renunt definitiv la tot ce inseamna dulciuri si prajeli. Ma gandeam ca daca mananc dimineata un mar si un sandvis, la pranz un castronel de ciorba iar seara pe la 6-7 niste mancare mai consistenta, dar putina e ok? Si ma mai bate gandul sa incep sa beau mai multe ceaiuri, dar sport mai mult de atat chiar nu am cum sa fac. Adica, anul asta am a 8 a si timpul e vital, asa ca nu imi permit sa irosesc nicio secunda.

| Iyulia3712 explică (pentru Anna121):

Normal ca nu o sa mananc la fel in fiecare zi. Am dat un exemplu si fructe oricum mananc intre mese. Si eu am auzit ca ceaiul verde are foarte multe efecte benefice, asa ca o sa incep sa consum si din acela. Multumesc pentru sfaturi! La noi ciorba/supele sunt mancaruri de baza pentru pranz, dar iti dai seama ca mama le variaza, adica o data face de legume, o data de pui, o data de vita, o data de sfecla, etc. Iar la micul dejun mai am variante gen iaurt, un ou fiert... Cat despre cina, mancarea nu e niciodata aceeasi. Nici nu se pune problema de mancat la fel in fiecare zi happy

| Anna121 a răspuns (pentru Iyulia3712):

Mult succes happy!

| Anna121 a răspuns (pentru Iyulia3712):

Nu poti manca zilnic acelasi fel de mancare, mai bine incluzi multe fructe si legume in alimentatie, supa de pui / legume este la fel foarte buna, si ca tot ai zis de ceai, iti recomand ceaiul verde, este foarte bun pentru detoxifiere, la fel si ceaiul de ghimbir. La cina iti recomand o salata usoara, sau legume la cuptor cu o bucatita de peste / piept de pui, iaurt slab, branza slaba etc.

| Celii a răspuns:

Ce-ti mai trebui sa slabesti? La 1, 70 si 54 kg esti biiine