| Scarlettt a întrebat:

Am 15 ani 1, 56 m si 47 de kg... Mi se apare cam mult, si vreau sa slabesc mai ales, MAI ALEs in zona coapselor pentru ca am foarte multa grasime si chiar celulita, si in zona soldurilor dar si a abdomenului (par prea grasa, ma uitam cand am fost la mare ce grasaaa paream! ) crying

Dieta nu vreau sa tin, am un stil de viata nesatos, nu fac sport, mananc ce apuc... Nu vreau sa renunt la alimentatia cu calciu pentru ca inca sunt in crestere si dezvoltare a oaselor... Deci daca-mi recomandati un sport (de preferat acasa) ca sa ard grasimile alea sau sa le transform in masa musculara!

La primavara vreau sa ma reapuc de inot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 52, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 5-6 kg sub greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Dacă vrei un sport "acasă", atunci poţi să-ţi cumperi o bicicletă sau o bandă de alergat...

Vezi linkul :
https://www.google.ro/......ps?/search

Sărbători fericite!

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai greutatea normala, fa exercitii de tonifiere daca nu iti place cum arati, nicidecum cura de slabire.

| giony54 a răspuns:

Nu esti grasa,esti sub greutatea normala,celulita se arde prin dieta,chiar daca nu-ti place, fara fastfood-uri, cola, pepsi, energizante si va fi bine. Sport de acasa recomand Zumba. Mineralele naturale dezvolta muschi si ard grasimile.

| vadimss1 a răspuns:

In primul rind apucate de sport! Si eu am aproape 14 ani si am 45 kg si 1.60m, iar cind te uiti la mine arat ca un bat uman.