| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 17 ani, sunt băiat, insa am o problema cu parul meu care pare uscat si am niște fire asa carunte din cauza asta, eu ma spal aproape in fiecare zi pe par dar problema bănuiesc ca vine de la fixativ, eu aplic pe toata zona de sus al parului ca sa se aseze deoarece fără fixativ ar sta partea de sus in toate părțile, oarecum neuniform. Ce imi recomandați ca sa nu mai am probleme de genul si sa imi revina parul la forma inițială (sa fie mai des, cu mai mult volum si sa nu mai pară așa uscat). Stiu ca nu este in regula sa folosesc atâta fixativ, de regula nu ar trebui deloc. Chiar nu stiu ce sa fac sa fie ok, fire de par nu imi cad sau Doamne iarta-ma altele mai rele. Ofer fundă.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai folosii fixativul pentru ca iti va cadea parul masiv. Acum doar l-a uscat dar pasul urmator va fi sa-l forteze sa cada si poate cadea in smocuri.
Este o situatie grava printre tinerii care folosesc zilnic si excesiv gelul de par si fixativul ca sa-si aranjeze parul, fiindca ajung zilnic la dermatolog, cu probleme legate de cadere excesiva de par, ori zone de pe cap care au ramas fara par si nu mai creste nimic inapoi.

Iti dau un sfat sanatos: nu mai da cu chimicale in cap ca-ti distrugi parul si ramai chel sau cu goluri fara par. Fixativul este pentru ocazii speciale, odata la cateva luni cand mergi al o petrecere, dar sub nici o forma folosit zilnic sau aproape zilnic, fiindca distruge par, radacina si scalp.

Pentru a avea un par matasos (nu uscat) foloseste conditioner de par pe care scrie (pentru par matasos - silky) sau te clatesti pe par cu apa in care ai pus 50-100 ml de otet alimentar.
Nu te speria, ca dupa ce se usuca parul, mirosul de otet dispare.

| sierra1 a răspuns:

"ma spal aproape in fiecare zi pe par...fixativ, eu aplic pe toata zona de sus al parului...Ce imi recomandați ca sa nu mai am probleme"

renunță la obiceiurile cu care te lauzi, exagerezi

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Corect, a fost o emisiune TV în Olanda că modernii exagerează cu igiena. Corpul are nevoie de bacterii și dacă distrugi bacteriile bune mai rău faci.

| aditimus a răspuns:

Daca parul e uscat recomand sa folosesti asa ceva din gama aceasta:
Eu folosesc de mai bine de 10 ani acest sampon insa nu recomand decat maxim de 2 ori pe saptamana sa te speli si daca se poate fara fixativ.
https://glowshop.ro/......50-ml.html

| mi25 a răspuns:

Cum ti-au spus si ceilalti: exagerezi. asa parul natural, fara "substante" nocive. Spala-l de doua, cel mult trei ori pe saptamana cu sampon sau sapun si atat. Doar daca depui efort si transpiri este necesar un dus zilnic.

| Strwberrs a răspuns:

Buna! Probabil e si de la fixativ dar si de la sampon. E bine ca te speli pe cap; nu zic ca nu; insa nu la modul sa te speli "aproape in fiecare zi" (citez). Spala-te cu ceva in care ai incredere, nu cu sampoane de la "piata" (glumeschappy Recomand sa te speli cu "head&shoulders 2 in 1, Menthol". E foarte jmek si lasa un miros superb parului. Ideea e sa te speli de 2 ori pe saptamana MAXIM, e de ajuns si mai mult decat perfect. Ar trebui sa mergi si la coafor sa te spele si ei; si poate iti recomanda cineva ceva acolo. Multa bafta si sper sa te descurci!

| Saiko93 a răspuns:

Te tunzi zero si gata ai scapat de toate problemele tale in materie de par laughing) fecior