| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am cautat o crema pentru fata, puncte negre si am gasit foarte multe creme si nu stiu pe care sa o iau, nu vreau sa dau bani degeaba si sa nu isi faca treaba, vreau sa imi recomandați o crema buna pentru fata pentru puncte negre.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se folosesc creme la eliminarea punctelor negre!
Punctele negre sunt puncte formate din amestec de praf, transpiratia si grasimea de pe fata, care nefiind zilnic curata cum trebuie, se solidifica in pori si ajunge sa formeze asa numitele puncte negre, care neeliminate la timp, infunda porii foarte rau si atunci apar bubele pe fata (cosurile/acneea).

Daca ai avea zilnic o spalare pe fata, musai seara dupa ce toata ziua ai fost afara, spalare cu apa calda si sapun, s-ar elimina toate aceste impuritati iar fata ar ramane intotdeauna curata, fara sa se mai poata forma puncte negre sau cosuri.

Acum, pentru ca deja este tardiv, poti scoate punctele negre usor, printr-o curatare mecanica, unde ai nevoie de:
- apa calda,
- sapun si
- 1 lingura de malai.
Se spala fata bine cu apa si sapun pana se face claubuc pe fata si atunci se introduc degetele umede in malai, dupa care se pun pe frunte si se freaca usor-usor pe portiuni mici, in cerc, ca malaiul sa se amestece cu clabucul si sa scoate tot ce s-a depus in porii fetei, inclusiv punctele negre.
Se maseaza usor fata cu acest clabuc cu malai, pe care-l tot ia pe degete si-l pui pe fata, masand usor in cerc, ca sa scoti tot de pe tample, onraji, nas, baza nasului, in jurul gurii si chiar pe gat daca este nevoie.

ATENTIE: ochii se ocolesc! NU se pune clabuc si nu se spala ploapele ochilor sau imediat sub ochi fiindca acolo pielea este foarte subtire si sensbila si iti faci rani.

| Miruna333 a răspuns:

Crema nu face nimic. Control dermatologic. Nu iti vor disparea punctele negre, doar le vei tine sub control

| Standt a răspuns:

Nici o crema nu iti scoate punctele negre.
Daca nu stii sa faci acasa, mergi la cosmetica.
Dar ca sa nu se mai refaca, zilnic te speli cu apa calda si sapun. De preferat dimineata si seara. Daca nu, macar seara. Sa scoata tot praful care se depune peste zi.