| laudima22 a întrebat:

Salut, am două întrebări și eu.
1. Am un parfum Acqua Fresh by Gibellini, cumpărat din Anglia, 50 lei a constat parcă, iar acum în România l-am găsit pe net, nu e scump minim 100 lei, dar miroase fenomenal, e o replică după Acqua di Gio, fenomenal. Dar eu când mă dau cu el nu îi simt mirosul, prima data l-am simțit la început de a mă dă cu el, iar acum nu. Iar ceilalți din jurul meu îl simt, cum e posibil?
2. Iar cea de-a două întrebare, cum aplic corect parfumul, mai mereu m-am dat greșit ba pe haine, ba nu stiu unde, cum se aplică corect parfumul și unde? Mulțumesc frumos, aștept răspunsuri la ambele întrebări!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca este 50-100 lei NU este parfum, este doar o APA de toaleta sau apa de colonie.
Apa de parfum sau parfumul in sine sunt scumpe si foarte scumpe, pornind de la o sticluta de 50ml cu preturi de peste 200-300 lei.

Apa de colonie: conține 2-4% uleiuri esențiale și, în general, se estompează după cca două ore. Această formulă este cel mai frecvent folosită pentru parfumurile masculine.

Apa de toaletă: conține cinci până la 15 procente esență și persistă aproximativ trei ore. Este una dintre cele mai populare opțiuni de parfum, deoarece raportul preț/persistență este unul foarte convenabil.

Apa de parfum: conține 15 - 20% uleiuri esențiale și durează până la cinci ore. E o altă variantă preferată de consumatori și de aceea, majoritatea parfumurilor se lansează în variantele EDP și EDT.

Parfumul pur, cunoscut și ca esență de parfum are mirosul cel mai intens, mai persistent, și de aceea și prețul va fi unul pe măsură. Conține 20 până la 40% uleiuri esențiale și poate dura de la șase până la opt ore.

Parfumul se aplica direct pe piele, pe cand apa de toaleta se aplica pe haine, fiindca se evapora foarte repede.

Citeste aici toate explicatiile folosirii parfumului sau a apelor de toaleta, colonie samd:

https://www.parfimo.ro/enciclopedia-parfumurilor/cum-se-folose-te-parfumul/

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E o replica de proasta calitate. S-a pierdut calitatea in timp.
Parfumul are nevoie de caldura pentru a se dezvolta si exista mai multe locuri potrivite pe corpul uman în acest sens. Zonele pielii, asa-numitele puncte de puls sau termocorpii includ:
incheieturi;
gat;
tample;
zona din spatele urechilor;
decolteu;
antebrat;
spatele genunchilor;
glezne.

| Simpatic a răspuns:

Marca asta Gibellini imi suna cunoscuta de undeva, parca dintr-un supermarket, numai stiu care dar erau sticlute de astea si cu 18 lei, nu neaparat modelul spus de tine dar tot de la marca asta noname...este o marca slab calitativa, la ce sa te astepti.
Sfatul meu schimba marca, nu trebuie sa fie un parfum de renume mondial dar ceva ce are o compozitie calitativa.
La marele case de moda care au si parfumuri platesti foarte mult numele, brandul, sunt si alte societati care fac parfumuri cu 10 niveluri peste si nu sunt cunoscute.
Asa cum sunt zeci de producatori mai buni decat Rolex dar nu sunt atat de cunoscuti!

| Violleta2022 a răspuns:

Atentie, parfumul se da pe pielea proaspat spalata ca sa nu faca reactie chimica cu pielea deja transpirata.

Nu uita:
Chiar daca folosesti apa de toaleta sau colonie pe haine, nu uita sa te dai la subrat cu un deodorant cu bila, cu gel, sau chiar spray din cel anti-transpiratie.

| laudima22 explică:

Am uitat sa specific, este o apă de toaletă.