| CriDenise5 a întrebat:

Salut, am inaltimea de 1.65 la 15 ani, tata are undeva la 1.73-1.75 si mama 1.69 si fratele meu mai mare 1.78 credeti ca am sanse sa cresc si eu pana la 1.75-1.78? Ce exercitii as putea sa fac? Vreau sa ma apuc de sala sa arat bine dar nu vreau sa fiu pitic ca se vede urat. dau funda multumesc

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Sala nu stopeaza cresterea.Este doar un mit, la fel cum este un mit si faptul ca anumite sporturi te inalta.

Inaltimea este strict genetica si hormonala, iar actiunile din exterior nu o vor influenta.
Dar, atentie! Genetica nu inseamna mama+tata.Este prea putin relevanta inaltimea parintilor.Genele se mostenesc cel mai des de la bunici, chiar strabunici, cu preponderenta inspre bunicii materni.Asta nu inseamna ca o sa fii cat bunicul tau.Asta inseamna ca genele mostenite de la ambele familii vor crea in anumite proportii unice un cod genetic ce te va defini pe tine si doar pe tine.
Parintii sau bunicii tai pot avea 1, 70m, iar tu sa ai nanism, sau sa ai 2m.La fel cum parintii pot fi foarte inalti, iar tu sa fii scund.
Un exemplu bun este fratele tau mai mare care este mai inalt decat parintii...

Genetica este foarte complexa si ar fi dificil de explicat si detaliat in cateva randuri, dar cred ca ai prins ideea.

In cazul majoritatii baietilor, puseul de crestere (deci si cresteri considerabile de 5-10cm in medie pe an), va avea loc pana in jurul varstei de 16 ani, ca mai apoi, pana in jurul varstei de 21 de ani, sa mai poata exista ajustari ale inaltimii de aproximativ 1cm pe an.

Daca deja ai experimentat acest puseu de crestere, atunci vor mai putea exista doar mici ajustari ale inaltimii.
Daca ai avut o pubertate intarziata, exista sanse ca inca sa mai cresti cativa cm in urmatorii ani.

In orice caz, daca doresti sa te apuci de sala sau de orice alt sport, fa-o, dar sa ceri sfaturile persoanelor care au habar despre acea activitate, astfel incat sa faci exercitiile potrivite pentru varsta ta, pentru tipul tau de corp si pentru necesitatile tale.Este important sa ai atat o calitate, cat si o cantitate adecvata in ceea ce priveste efortul fizic.

| CriDenise5 explică (pentru Floridori):

Mersi mult, de fiecare data am crescut cate putin, anul trecut aveam vreo 1.60, acum vreo 2 ani 1.58. mama mi-a spus ca si fratele meu mai mare s-a dezvoltat mai greu, si el era pitic cand era mic, la fel si fratele mamei mele care acum e inalt

| CriDenise5 explică (pentru Floridori):

Pot sa am o crestere intarziata?

| Floridori a răspuns (pentru CriDenise5):

Cu mare drag!

Ok.Cresterea masiva de care ziceam si care se refera la o medie se 5-10cm pe an se calculeaza si se aplica in cazul majoritatii, adica aproximativ 90% dintre adolescenti.Totusi media aceasta nu inseamna ca ei toti au crescut 10cm.Ar putea foarte bine ca unul sa creasca 3cm, altul 11cm, iar media (7cm) sa se afle in intervalul normal.
Cresterea intoteauna se refera la o MEDIE aproximativa si la MAJORITATEA tocmai pentru ca fiecare fiinta umana are o dezvoltare diferita si ar fi imposibil sa ne raportam la fiecare in parte in mod individual.
Ai putea face parte din cei care s-au inaltat mai putin decat media, la fel cum unii se inalta 15cm pe an, de exemplu, deci mai mult decat media.
La fel de bine ai putea avea o crestere intarziata.Iti poti da seama de asta daca si schimbari precum: ingrosarea vocii, aparitia pilozitatilor axilar/inghinal etc. au aparut mai tarziu decat in cazul celorlati colegi sau prieteni. Daca da, atunci ai avut o pubetate intaziata si cresterea la fel.
Totusi, daca anul trecut aveai aproximativ 1, 60m, iar acum 1, 65m, asta inseamna o crestere de 5cm in ultimul an, ceea ce este cat se poate de normal si nu este deloc putin. Putin la varsta asta ar fi fost 1cm, dar nu 5 happy Exista sanse mari ca pana la anul sa mai cresti inca vreo 5cm, de exemplu.
Desigur, cresterea nu are o formula matematica, dar ai inca 15 ani, deci sanse sa mai cresti putin exista, mai ales daca ai avut o pubertate usor intarziata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CriDenise5):

De ce ai crezi ca ai o crestere intarziata, cand mai ai cel putin 4-5 ani pana ti se incheie cresterea?
Fa ceva acum sa o stimulezi!

| CriDenise5 explică (pentru Floridori):

As avea sanse sa cresc cam cat fratele meu? Are 1.78

| Floridori a răspuns (pentru CriDenise5):

Fiecare cu propria genetica, deci nu ai cum sa te compari cu el.
Fiecare are propriul organism si propriile gene si se dezvolta in limitele propriului ritm.
O curiozitate, daca vrei sa imi raspunzi: de ce vad multi adolescenti baieti atat de ingrijorati de inaltimea lor? De ce credeti ca este atat de important sa fiti inalti (exceptand, poate o cariera in care exista un minim de inaltime si fara acela nu ati mai putea aplica pentru acel loc de munca)?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani nu este recomandata sala pentru ca INHIBA hormoni de crestere, si nu mai cresti in inaltime.
Sala este recomandata DUPA incheierea perioadei de crestere, adica dupa 20 de ani.
La 15 ani ai nevoie de un sport care iti stimuleaza cresterea, precum: inot, volei, handbal si baschet

| CriDenise5 explică (pentru Violleta2022):

Da, dar am intrebat altceva

| Violleta2022 a răspuns (pentru CriDenise5):

Si eu ti-am recomandat ce sa faci ca sa mai cresti in inaltime si ce sa NU faci (sala) ca sa nu-ti sopezi cresterea.

Deci, nu ai voie sa faci exercitii si nici sala, asta am mentionat si am sperat sa cietsti cu atentie, dar POTI sa faci un sport complet, care stimuelaza hormonii de crestre, fiindca ai sanse sa cresti pana la 20 de ani, asa cum am mentionat mai sus, ca se opreste cresterea la voi.

| Gabriel2424 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu inhiba niciun hormon de crestere, poate ajuta mult, mai ales daca dupa antrenament faci niste exercitiide stretching, atata timp cat nu faci exercitii care sa nu pruna presiunea pe coloana sau daca faci sa nu fie presiune prea mare nu are cu ce sa inhibe cresterea normala.