| CosminAndrei144 a întrebat:

Buna,am 14 ani si 1.67. Ma uit ca toti colegii mei (baietii) au peste 1.74, numai eu pitic.
Eu as mai vrea sa cresc, undeva la 1.78-1.80. Credeti ca mai am sanse?(pare stupid)
Tata are 1.83 si mama 1.65
Dau funda, multumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu-i dupa cum vrem fiecare, ci dupa cum vor hormonii tai de crestere.
Unii copii intra la pubertate mai devreme, altii mai tarziu. Unii au un ritm mai accelerat de crestere in prima perioada a pubertatii, altii mai spre sfarsitul ei.
Probabil ca tu ai o crestere mai lenta, dar nu te speria, ca poti creste pana la 19-20 de ani.

Exista si o formula care ar aproxima cresterea copilului. hai sa o aplicam si la tine:
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei + 13):2 = inaltimea baiatului.
(183+165+13):2= 180.5cm
Dupa cum vezi, ai toate sansele sa ajungi la 1.80m, dar cu rabdare ca ritmul tau este mai lent happy

2 răspunsuri:
| Anonima163333 a răspuns:

Hei,eu zic ca esti in limitele normalitii, si eu am 14 ani, aproape 15 si-s fata si am 1.64.
intr-adevar,cei mai mici baieti din clasa mea au inaltimea ta, dar nu trebuie sa fii ingrijorat. Unii cresc pe la 15-16 ani, poate din a 9a-a 10a o sa-i intreci pe toti.
Luand in vedere inaltimile parintilor, nu cred ca vei ramane atat, tatal tau e destul de inalt si mama ta e normala pentru o femeie.happy

| Andreiomul a răspuns:

Poți să mai crești ar fi indicat să te apuci de un sport precum baschet sau înot, dar poți face puțin stretching sau să te ți de o bară transversală pentru câțiva cm în plus.