| Mihnea20410 a întrebat:

Salut! Am o intrebare, daca imi pun pudra de volum in par in fiecare zi pe saptamana iar dupa ma spal pe par duminica in ultima zi din sapt imi va cadea parul?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Nu,nu îți va cădea parul,însă o sa ai niste dureri îngrozitoare de cap când îți vei atinge parul deoarece, praful, pudra de volum și uleiurile produse de par, împreună afectează rădăcina părului, dandu-ti dureri de cap și, dacă o vei tine mult timp așa, probabil sa îți cadă și părul.
Așa că dacă vrei pudra de volum in fiecare zi, ar trebui sa te speli la maxim 2 zile, daca nu poți in fiecare zi.
Chiar și fără pudra, tot trebuie să îl speli la 2-3 zile pentru a nu avea textura aia de par gras.
Dar repet, parul nu-ți va cădea de la pudra, nu faci păduchi de la fixativ și nu chelești daca te speli prea des.

| Mihnea20410 explică (pentru Hyperion7):

Deci, daca ma spal pe cap la doua zile si mimi dau in fiecare zi cu pudra va fi totul ok?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Mihnea20410):

Teoretic,așa ar trebui.
Fundiță?confused

| Mihnea20410 explică (pentru Hyperion7):

Ti am dat fundita, dar mai am o intrebare care va fi ultima, daca imi dau in fiecare zi cu pudra de volum in par, iar eu ma spal pe cap la fiecare 2-3 zilr imi va mai cadea parul?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Mihnea20410):

Man,uite care este situația
E normal ca unele fire de par sa mai cada din când în când, pentru a se reinoi,exact cum e și la brazi cu acele.
Daca te referi la asta,cade oricum,că îți pui sau nu pudra.
Daca te referi că o să ajungi la chelie,stai liniștit, nu de la pudra chelești, ci de la ce îți este scris în gene.
Daca bunicii tai sau tatăl tău suferă de chelie, pregătește-te, ești următorul pe lista.Asta e, genetica e nedreaptăsad

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Daca foliculii de par sunt blocati cu murdarie, sebum si pudra aplicata o saptamana intreaga, firele de par vor cadea in plus pe langa numarul de 50-150 fire zilnic, care evident ca se regenereaza.

| Mihnea20410 explică (pentru Hyperion7):

Dar daca bunicul din partea mamei arr tot parul in cap si are fire groase de par la fel ca mama, dar tata a chelit, pana la urma imi va cadea? sau sunt 50 la suta sanse sa da si 50 sa nu

| Hyperion7 a răspuns (pentru Mihnea20410):

Dacă tatăl tău e chel, din păcate urmezi și tu.

| Mihnea20410 explică (pentru Hyperion7):

Dar chiar daca am parul bunicului meu si la mamei chiar nu are importanta?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Mihnea20410):

Nu prea, atât timp cât ai pe cineva în familie cu acest sindrom, nu prea contează celelalte gene.
E genetica, n-o zic eu

12 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cel mai probabil da, deoarece pielea scalpului trebuie sa fie curata, nu acoperita de acel build up format din straturi de piele moarta, murdarie, sebum plus 6 straturi de sampon uscat in fiecare saptamana.E suficient sa aplici de 2 ori pe saptamana si sa te speli cu sampon de doua ori pe saptamana.Tot ce e in exces strica.

| Mihnea20410 explică (pentru dullcat):

Da, dar daca ma spal la 2-3 zile e mai bine?