| Monyyyyy a întrebat:

Salut, am o problema cu parul e tare subtire și nu e mult, mi-ar plăcea sa fie mai des și mai gros, și e și gras. Am schimbat șamponul si acum folosesc de la farmec pentru parul gras, nu se mai unge cum se ungea doar ca fac putina mătreața, probabil pana se obișnuiește. Am cumpărat și tratamentul cu petrol și șampon cu keratina, oare ați folosit careva? Întărește parul și îl face mai gros? Am mai auzit de uleiul de ricin, m-am gândit sa incerc asta prima oară, am auzit ca îți creste mai mult par și îl întărește, am auzit ca nu îl unge mai rau dacă ma spăl bine după ce aplic. Oare ați putea sa imi Spune-ți care ați mai folosit aceste 2 lucruri dacă functioneaza sau nu, efectiv urăsc ca nu am un par mai bogat și des și care nu e așa sensibil sa se unga.Va mulțumesc

11 răspunsuri:
| LaraClarice a răspuns:

Buna! Din ce ai spus pare că ai seboree. La dermatolog ai fost până acum?

| Monyyyyy explică (pentru LaraClarice):

Da, nu am de aia dar am ghinionul să mă fi născut cu un scalp foarte gras, încă acum am cam rezolvat problema, nu mă pot aștepta să fie ca la alții care nu îl au așa, dar măcar de aș face să fie mai gros mai des …. De aia întrebam de petrol și ricin

| LaraClarice a răspuns (pentru Monyyyyy):

Daca parul este rar, subțire și scalpul se îngrașă de pe o zi pe alta, mirose neplacut, daca ai mătreață umeda, mâncărimi și altele, cel mai probabil ai seboree. Daca scalpul e afectat, firul d par nu are cum sa fie sănătos. Du-te la dermatolog sau încearcă să folosești un sampot antiseboreic, cel cu ichtiol ajută.

| Sekim a răspuns (pentru Monyyyyy):

Motivul pentru care parul tau se ingrasa foarte rapid este faptul ca ai firele de par foarte subtiri. De ce? Biologie primara. Corpul produce sebum excesiv pentru a proteja firul de par ( pentru a nu se rupe mai exact ). Aceasta problema o am si eu si parul meu incepe sa se ingrase vizibil chiar dupa aproximativ 8 ore. Daca vrei sa ai un par cu volum si sa fie mai des ar trebui sa incepi sa te informezi in legatura cu suplimente alimentare ce pot influenta acest lucru, precum biotina. Poti sa incerci si sa folosesti un derma roller de 3 ori pe saptamana pentru a stimula fluxul sanguin in zona scalpului si alte masti pentru par etc etc. Spor

| dullcat a răspuns:

Buna.Esti sigura ca parul tau e gras? Cat de des il speli? Eu am facut aceasta greseala in liceu, pana mi-am dat seama ca parul meu e normal, nu gras.Iti recomand masti cu henna simpla(o pudra din plante, de origine indiana pe care o gasesti la magazine naturiste; ai grija sa fie simpla, pentru ca exista si care iti va vopsi parul cu rosu sau alte nuante).E hranitoare, iti va ingrosa cuticula si firul de par va parea mai gros, implicit vei avea mai mult volum si va straluci frumos. Evita chestiile derivate din petrol, mai safe este sa folosesti o pudra din plante macinate sau masti pe care le faci tu acasa din ou, miere, uleiuri, ceai etc.In ultimele luni parul meu si-a cam pierdut farmecul, parea mai subtire si mai slab, dar am rezolvat cu henna.Mai adaug ca nu imi mai cade asa mult ca inainte, se vede pe peria de par, zilnic, iar acum ma tine mai multe zile pana sa-l spal, 4-5, spre deosebire de 2-3.Mama mea de asemenea foloseste si e multumita. Sper sa incerci, nu ai nimic de pierdut.

| Monyyyyy explică (pentru dullcat):

Hey da sunt sigură ca e gras, am stat cu el și nespălat și era groaznic, mai și mirosea și se făcea așa ud e aaa groaznic și mă mănâncă scalpul atunci, efectiv urăsc ca am păr așa nașpa, nu pot să îmi fac cum vreau, să îl prind cumva etc să mi-l aranjez și mă enervează așa rău, mereu le invidiam pe fetele care au păr așa bogat și mereu arată proaspăt ca după spălare sad

| dullcat a răspuns (pentru Monyyyyy):

Am inteles.In mod normal ar fi mai intelept ca medicul sa iti recomande anumite produse de ingrijire, insa poti lua intai niste masuri acasa, sa vezi cum se comporta problema.Incearca sa-ti reevaluezi produsele de ingrijire, fiindca majoritatea contin ingrediente care se depun pe scalp si implicit pe firele de par, afectand negativ.Asta se numeste build-up si trebuie sa stii ca scalpul are nevoie de o curatare mai profunda din cand in cand, asa cum si pielea de pe corp are nevoie de un scrub sanatos periodic.

Matreata poate aparea de la diversi factori (stresul fiind printre primii), poti citi in linkul urmator mai pe larg:

,, Majoritatea persoanelor cu matreata nu au nevoie de ingrijirea unui medic. Mergi la un consult la medicul de familie sau la un medic dermatolog (medic specializat in afectiuni ale pielii) daca:

-Matreata este severa si nu se imbunatateste cu utilizarea regulata a sampoanelor speciale pentru matreata.
-Scalpul este foarte pruriginos.
-Exista semne de infectie, cum ar fi roseata, durere sau umflare.
-Trebuie facut un diagnostic diferential cu dermatita seboreica, psoriazis sau o alta afectiune a pielii.
-Exista complicatii ale tratamentului (iritatii ale scalpului) si este nevoie de recomandarea unui alt produs.'' - https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/matreata

Apoi, am mai zis aici de o metoda care sa te ajute impotriva matretii, nu mai dau copy paste.O poti incerca acasa si e extrem de ieftina, nu ai nimic de pierdut: https://www.tpu.ro/......losesc-de/

| Furnicuta000 a răspuns:

Parul il ai asa cum il ai. Daca el creste de la radacina subtire si rar nu prea ai ce sa faci, asta e genetica ta, asta e parul tau

| andreea1baratiu a răspuns:

Par gras înseamnă parul care arată uns, cu scalp uscat și eventual mătreață, cred ca ai vrut sa spui păr des mai degrabă. Este șampon de la Gerovital pentru volum care este destul de bun. Eu am folosit șamponul cu keratina fiindcă am avut mătreață si scalp uscat, dar nu cred că e pentru volum acest șampon, iar uleiul de ricin este mai eficient pentru creșterea parului.

| andreea1baratiu a răspuns (pentru andreea1baratiu):

A scuze am crezut ca spui ca vrei par gras, acum am citit mai bine scuza-ma.

| andreea1baratiu a răspuns (pentru andreea1baratiu):

Eu l-am folosit pe cel cu keratină de la Gerovital, si m-a ajutat pentru parul gras, însă eu deja l-am avut si des/bogat dintotdeauna.