| Sava_Alex_1999 a întrebat:

Salut, am si eu o problema.
Am 1.70m si 61kg.
Problema este ca prin partea de sus sunt foarte slab, dar la picioare e mai naspa. Grasimea e depusa pe pulpa, si pe fese. Ce as putea sa fac sa scap de ea, ce exercitii imi recomandati?

4 răspunsuri:
| Neagandalf a răspuns:

Mergi la sala recomand.
Exercitii complete pentru tot corpul.
SUPLIMENTE NUTRITIVE: Carnitine combinate cu Proteine.
Sus faci exercitii de masa, Jos de slabit.
Adica Bicicleta la sala cat cupride. Toate exercitiile care le faci pentru picioare sa le faci cu greutati mai usoare dar multe multe repetari.
Pentru sus Toate exercitiile repetari putine dar kg multe.
Somn pe timp de noapte min 7 ore.
Alimentatie mai aleasa.

In 6 luni vei ajunge la normal te asigur.
Bafta!

| Ady117 a răspuns (pentru Neagandalf):

Ceva de rectificat la tine...
Suplimentele nu sunt obligatorii, nu te ajută mult, dar le poate lua daca îşi permite.
La picioare cred că ar trebui să facă cu mai multe kg şi cam 8 repetări. Imediat spun şi explicaţia.
Sus trebuie să facă cu greutăţi uşoare, cam 12 repetări ( biceps, triceps, piept, spate, umeri şi trapez ). Dacă face la picioare cu greutăţi mici, se vor umfla mai rău picioarele cred. Dacă face cu greutăţi mari, vor fi mai solide.
Iar la braţe, piept, spate, umeri, dacă face cu greutăţi mici, va arăta mai bine într-un timp relativ scurt. Va arăta mai mare, doar că nu îi va creşte puterea foarte mult ca şi când ar fi lucrat cu greutăţi mari.
Somnul nu trebuie minim 7 ore. Dacă spui aşa, poate doarme 12 ore pe noapte, ceea ce e rău. Trebuie maxim 7-8 ore, acum depinde şi de vârstă. Dar tot cam pe la 7-8 ore e cel mai bine.
Alimentaţie sănătoasă, bogată în carbohidraţi, grăsimi, proteine, fibre.

| Neagandalf a răspuns (pentru Ady117):

Ady, ma ocup cu chestia care o dezbatem. I-am recomandat in partea de jos cu greutati mai mici ca sa poata executa multe repetari.
Dam un exemplu: Daca face 50 de Genuflexiuni cu 20 kg in spate. ii transpira picioarele mult mai mult ca si cand ar face 20 de Genuflexiuni cu 50 kg in spate.
El vrea sa scape de grasimea dupa coapse si fese, iar transpiratia e obiectivul lui.
Iar in ambele exercitii isi va defini muschii. Numai ca in faza cu repetari multe va scapa mult mai repede de grasime.
Ai dreptate si cu suplimentele nu sunt obligatorii dar ii recomand carnitine pentru picioare si proteine cu carbo pentru sus.
Ar fi mult de scris daca as sta sa ii scriu totul, dar i-am scris esentialul. Acum el face cum crede. Ca mine, ca tine, ca cine doreste el.

| Ady117 a răspuns (pentru Neagandalf):

Eu ştiu că dacă lucrezi cu greutăţi mici sus, te vei mări şi vei arăta mai bine, iar dacă lucrezi cu greutăţi mari, vei arata aproape la fel ca la început, dar îţi va creşte forţa.
Iar dacă lucrezi cu greutăţi medii, puţin din fiecare.
Acum eu nu vorbesc de greutăţi foarte mici şi greutăţi foarte mari.
Greutăţile mici în sensul în care poţi face 12 repetări / 3 sau 4 serii / 5-6-7 tipuri de exerciţii sau depinde cât vrea fiecare, iar la greutăţi mari, să poţi face 6-8 repetări tot aşa, 3 sau 4 serii etc.
Evident că repetările trebuie să fie corecte.
Poate ai şi tu dreptate la picioare.
Nu ştiu dacă şi sus... eu aşa am auzit şi pare plauzibil, chiar mi se pare logic.