| Eu24 a întrebat:

Ce modalitate de epilare folositi?
Pana acum eu am folosit lama, dar creste repede si firul de par este gros.
Epilator? Ceara?
Care este cea mai buna metoda?

3 răspunsuri:
| MaleficaFaraNume a răspuns:

Epilatorul si iata de ce? ↓
Epilarea cu epilator poate fi pentru tine o investitie, si chiar daca achizitionarea unui aparat este destul de costisitoare, avantajul este ca il vei folosi pe termen lung, in functie si de calitatea sa, fara sa fie nevoie de alte cheltuieli.
Epilarea cu epilatorul este o metoda usoara si rapida pentru indepartarea parului nedorit, chiar daca putin dureroasa la inceput. Cu timpul, aceasta durere se estompeaza si intregul proces decurge mai simplu. Poti obtine la domiciliu maini si picioare netede si matasoase in aproximativ 30 de minute. Rezultatele obtinute sunt de lunga durata, pentru ca regenerarea parului este intarziata, iar foliculii de par se deterioreaza.
In plus, folosirea unui epilator nu necesita conditii speciale de ingrijire, iar unele aparate beneficiaza de pachete de racire sau de dispozitive de masaj, pentru a amorti temporar zona inainte de epilare si pentru a evita inrosirea pielii. Odata cu trecerea timpului, folosind doar epilatorul, parul va deveni mai putin aspru cand va creste din nou. Dispozitivul este potrivit si pentru zonele de piele care au par in cantitati mari.

Poti utiliza epilatorul o data la doua saptamani sau chiar mai rar. Spre deosebire de epilarea cu ceara, unde este nevoie ca parul sa aiba o anumita lungime ca sa poata fi smuls, in acest caz aparatul poate prinde si firele mai scurte.
Inainte de a folosi un epilator pentru indepartarea parului nedorit ar trebui sa faci o baie sau un dus, pentru a deschide porii. Asigura-te apoi ca esti complet uscata, deoarece epilatoarele nu functioneaza bine pe pielea umeda.

- Testeaza dispozitivul mai intai pe o zona mai putin sensibila, cel mai bine pe picioare. Foloseste aparatul pe pielea intinsa, printr-o miscare ascendenta, opusa directiei de crestere a parului. Daca nu ai inclus un pachet de racire pentru epilator, pentru a reduce durerea, poti folosi gheata inainte de utilizare.
funda?

| Loonathicc a răspuns:

Epilatorul. Ceara poate produce iritatii pe piele.

| Ioana1860 a răspuns:

Crema de picioare este o buna modalitate doar ca nu orice crema, ci crema epilatorie.
se foloseste :
1) te dai bine, bine de tot pe zonele de la picioare unde ai par cu un strat gros, dar doar il pui nu-l intinzi sa intre in piele.
2)apoi lasi crema 5-8 minunte pe picioare sa actioneze.
3) pui niste apa calduta intr-un lighean iei un prosop si dai bine pe picioare cu prosopul umed incat sa dai crema toata in apa.
Dupa aia vei vedea ca firele de par vor disparea si va ramane doar rada cina in piele.Si va trebui sa faci acest lucru abia iarasi peste 5-6 saptamani sau mai mult depinde daca esti adolescenta sau adulta.
la adolescente creste mai repede fiindca sunt in crestere, iar la adulte foarte greu caci nu se mai dezvolta!
FUNDA?