| Mirkutza99 a întrebat:

Am o problema. De fiecare data când ma dau cu lama in zona intimă peste câteva zile, adică când începe firul de par sa crească, îmi apar destul de multe coșulețe pe sub piele la locul de creștere al firului de par, care fac un cap alb. Sunt insestetice, unele sunt dureroase, trec destul de greu și lasa și semne. Nu stiu ce as putea sa mai fac, am încercat toate metodele, am schimbat și lama de ras, am folosit și gel de ras special pentru pielea sensibilă, am încercat și sa folosesc lama pe pielea uscata, am și dezinfectat zona după epilare (ori cu spirt, ori cu alcool). Sunt disperata! Va rog dacă a mai trecut cineva prin asa ceva poate sa-mi dea un sfat ceva? (APP, alta metoda de epilare nu suport, cu ceara și epilator e prea dureros, iar cu crema pentru ca am firul de par destul de gros nu se ia tot parul și nu se ia de la baza). Va rog mult ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SemJuizo a răspuns:

Persoanele care au parul mai subtire recomanda creme big grin

In primul rand, nu este anormal sa te iriti atunci cand firul de par este mai gros.Cand creste, atunci cand strapunge pielea, apar mancarimi, iritatii si disconfort.

Poti ameliora asta daca exfoliezi pielea cu cateva ore inainte de a te epila(poti folosi un produs din comert sau poti face un amestec din gel de dus si malai.Da rezultate foarte bune happy ), folosesti o lama foarte buna (cel mai bine ar fi cu 5 lame sau macar cu 4. Da, sunt scumpe dar le poti folosi o perioada mai indelungata oricum.Gillette sunt cele mai bune din punctul meu de vedere), in loc de spuma de ras, foloseste balsam pentru par(poate fi si unul mai ieftin) sau sampon pentru bebelusi happy Apa sa fie calduta, nu fierbinte.
Inainte de a te epila, evita cremele sau alte produse cosmetice in acea zona. Dupa epilare, nu aplica nimic.Doar usuca bine pielea prin tamponare cu un prosop curat si uscat.

Aaaa! Si incearca ca atunci cand te epilezi sa o faci din putin in putin, pe bucatele cat mai mici.Din centimetru in centimetru.Nu parcurge un drum prea lung cu lama.Fa mai multe miscari scurte pe suprafate mici. Dupa fiecare bucatica pe care o razi, curata lama prin lovirea ei de marginea cazii si scufundare in apa.

Daca ai posibilitatea, incearca sa nu te epilezi prea des.O data pe saptamana, poate.Sau mai mult daca nu iti creste foarte repede. Daca il epilezi des, risti sa se irite si mai mult.

Stiu, sunt multi pasi dar daca te vei obisnui, va ajuta destul de mult.

Mult succes!

3 răspunsuri:
| Anonimboy17year a răspuns:

Vezi ca sunt diferite creme "miraculoase' cu care te dai si.ti cade parul, In Franta se gasesc cam la orice colt de bloc, nu stiu in Romania..., mai ai varianta epilarii cu laser dar te costa ceva

| BlackOath a răspuns:

Crema depilatoare de la Veet - o lasi sa actioneze cateva minute (numai ca miroase tare a amoniac, daca te deranjeaza), apoi o speli, te dai cu ceva crema de ras si lama in locurile unde mai sunt fire, dar ai grija sa fie noua si ascutita, sa nu dai de 100 de ori pe acelasi loc ca te iriti.

| andreeamelisa30 a răspuns:

Bună! Eu folosesc crema depilatoare și este foarte buna! Găsești la Profi și costă maxim 13 lei.Eu sunt mulțumită, in plus că îl poți aplica și pe parul facial.In 10 min ai scăpat de par?