| Lucaaragiale23 a întrebat:

Salut
Cum scap de bronzul de la soare
Îs bronzat pe picioare, mâini și fata cum as putea scăpa de el.
Am fata maronie sa zic așa de la bronz
Cum as putea scăpa de el acasă
Sau și cu creme de preferat acasă
Rog seriozitate și vorbesc pe bune
As vrea sa am un ten mai luminos și mâinile și picioarele mai albe

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De bronzul "de tractorist" scapi doar săpând (nu la umbră), imbrăcat fiind la slip

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea poti scapa.Asteapta sa treaca de la sine, foloseste burete lufa natural pentru exfoliere usoara la cateva zile, poarta haine lejere lungi din bumbac, in etc si cel mai important: aplica obligatoriu crema de protectie solara mai ales intre orele 11-5 dupa amiaza.

| nevermind1234 a răspuns:

Nu prea există remediu. Hidratează-te cu cremă (de fata si de corp) de cel puțin puțin 2 ori pe zi. Si la 3 zile exfoliază-pe cu o perie moale de silicon. Nu îți va albi pielea, dar va avea un aspect sănătos, plăcut indiferent de culoare. Si bineînțeles, daca ești nevoit sa ieși in orele cu soare, folosește crema cu spf 50 pe toată pielea expusă. (Față, gât, mâini, picioare.)

| Sigillum a răspuns:

Un sfat util pentru a estompa bronzul și a obține un ten mai luminos este să utilizezi sucul de lămâie diluat. Aplică sucul pe zonele bronzate și lasă-l să acționeze timp de 10-15 minute înainte de a clăti cu apă călduță. De asemenea, exfoliază pielea regulat pentru a îndepărta celulele moarte și a stimula regenerarea celulară. Poți folosi un scrub delicat sau un burete exfoliant. Protejează-ți pielea de expunerea excesivă la soare și aplică întotdeauna un produs de protecție solară cu factor ridicat. Hidratează-te corespunzător și adoptă o rutină de îngrijire a pielii care să includă produse potrivite pentru tipul tău de ten. Dacă bronzul persistă sau ai alte preocupări, este recomandat să consulți un dermatolog pentru evaluare și recomandări personalizate.

| ÎmiPlacDihorii a răspuns:

Https://www.elle.ro/......aza-377573

Nu ştiu cât de folositoare sunt, dar poate te ajută. :)

| dullcat a răspuns (pentru ÎmiPlacDihorii):

Daca remediile astea naturiste ar functiona, gandeste-te ca nu ar mai exista o industrie cu produse de albire a pielii in valoare de 7-8 miliarde de dolari pe an.Degeaba folosesti o masca cu castravete, lamaie si ce mai vrei tu daca nu aplici crema de protectie si nu te feresti de soare. Efectul este unul de iluminare pe moment si atat.Nu poti albi pielea indiferent ce zic baietii de la marketing, ci poti doar sa o mentii, stiind ca pe masura ce imbatranim aceasta devine oricum mai inchisa in nuanta.

Mai adaug ca nu iti poti schimba genetica si nici melanina, responsabila de pigmentul pielii.

De citit:
https://www.drmax.ro/articole/ce-este-melanina