| User8282828821818198226563 a întrebat:

Salut, din ce am văzut părul vopsit devine mai aspru și de textura unei peruci. Cam după câte vopsiri devine așa? Sau e doar în cazul decolorării?
Mai poate reveni la forma naturala?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parul se usuca si arde cu fiecare vopsire, iar cand il decolorezi arderea chimica este mult mai puternica, de aceea este atat de uscat si arata ca o matura.
Un par afectat chimic nu va mai revenii niciodata la normal, dar poti sa-l faci mai moale, daca foloseste balsam pentru par matasos si daca este foarte afectat si sta deja ca o matura, atunci este indicat sa-l tunzi foarte scurt, ca sa scapi de el
Vopselele blonde care se pun pe par dupa decolorare sunt cele mai rele, fiindca ard parul fiind suficient chiar si 2 decolorari si vopsiri, ca parul sa-ti fie afectat.
Acelasi lucru se intampla si cu ondulatorul sau intinzatorul de par (care fac parul carlionat sau il indreapta), fiind atat de incinse ard parul, care in timp incepe sa se rupa usor si sa cada, aratand tot ca o matura.
In acest caz, unica solutie este sa te tunzi foarte scurt, eliminand tot parul ars.

| dullcat a răspuns:

Poate reveni la forma naturala, parul se regenereaza mereu si creste, doar ca va trebui sa tai partea deteriorata. Fiindca vopseaua penetreaza stratul exterior al firlui de par, sebumul (uleiul secretat in mod natural) nu mai poate hidrata firul de par. De aceea e important sa aplici tratamente sau masti de hidratare periodic (cel putin 1 data pe saptamana) dupa vopsire.

Parul poate deveni aspru chiar si dupa o singura vopsire daca procedura e realizata necorespunzator. Te poti revopsi la fiecare 6-8 saptamani, dar ar trebui sa existe si perioade mai lungi de pauza. Vopsitul permanent slabeste rezistenta firului de par, iar acesta se va rupe, despica, etc. mult mai repede decat un par nevopsit.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Redevine natural dacă nu îl mai vopsești. Poate nici atunci.
Ajuta parul vopsit cu balsam sau masca sau apa lamelara (aducă L'Oréal Elseve Wonder Water). Ceva sa-l hidrateze.