| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut.
Eu am o problema la par, mai pe scurt am o matreata incapatanata care nu vrea sa iasa cu samponuri obisnuite.
Am avut norocul sa gasesc odata un sampon numit Head Shoulders Clinically Proven Solutions dar dupa ce s-a terminat nu am mai gasit nicaieri, nici pe net, iar acesta era singurul care m-a scapat cu adevarat. Intr-un final am gasit samponul in UK. Tatal meu s-a oferit sa-mi faca o surpriza, luandu-mi 5 bucati (erau in UK deci nu aveam nicio speranta). Faza e ca e greu sa le procuri, le gasesti doar la Boots, o singura farmacie (gen Catena) si pe langa ca e doar la o farmacie, am nevoie de acte cum ca locuiesc acolo, etc, pentru ca e sampon medicinal. In fine, a luat sticlutele printr-o persoana, dar problema e alta.
A luat sampon pentru Dry Scalp in loc de Anti Dandruff. Stiti cumva daca va avea efect? Nu mai am ce face acum si nici nu vreau sa-l intristez.

8 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Încearcă sampoane medicinale prescrise de dermatolog!

| alina2k18 a răspuns:

Pai din ce vad si varianta asta contine seleniu deci ar trebui sa functioneze.
Pe piata din Romania gasesti si Selsun Blue - si acesta contine seleniu.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru alina2k18):

Sper sa ai dreptate. Nu m-am gandit la alte variante ca am incercat cam tot ce am putut incerca si degeaba

| alina2k18 a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

O sa fii multumit garantat. Ai grija ce sampoane folosesti in general, avand matreata persistenta automat ai si un scalp mai sensibil, ingredientele din sampoanele din supermarket iti agraveaza matreata chiar daca pe moment pare ca iti calmeaza.
Selun Blue il gasesti doar in farmacii, la dona il gasesti la pret bun, sa iei varianta cu ambalaj albastru nu verde si cand te speli sa tii spuma asa 3minute pe scalp inainte de a clati.
https://www.donaonline.ro/......200ml.html

| WhiteLife a răspuns:

Mătreață este provocata de o ciuperca și ai nevoie de un șampon cu substanțe active împotriva ciupercii. Se găsesc în farmacii. La mine a trecut cu Vichy Dercoss.

| Classss a răspuns:

Decat sa arunci banii pe diferite sampoane, du-te la farmacie si ia-ti un sapun de sulf, te speli cu el, si dupa iti calmezi parul spalandu-te cu ceai de tei. Si incearca sa folosesti doar un singur fel de sampon pentru parul tau pentru a nu irita scalpul cu diferite substante.