| mata6969 a întrebat:

Salut, există vreo metoda de a crește barba mai forțat și eficient? Am 18 ani și până acum mă rădeam, dar de aproape o luna nu mă mai rad deoarece vreau să-mi las să crească barba, dar observ că îmi crește mai mult musteața iar barba, ciocul, perciunii, zona de sub buza foarte putin și mai greu. Am văzut că este un site Grow Your Beard care vând minoxidil și din câte m-am informat de pe site uri din afara, normal minoxidil-ul este folosit pentru părul din cap și deodată ce oprești tratamentul nu îți mai crește parul și o să îți cadă. Aș vrea să știu dacă există ceva înafara de minoxidil sau dacă minoxidil-ul funcționează pentru creșterea barbei.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Minoxidil este indicat pentru cresterea parului din cap, nu din barba!
Barba creste hromonal si nu o poti influenta tu cu nimic.
Hrana ta sanatoasa pe care o mananci zilnic cu MULTE vitamine si minreale sunt cele care influenteaza hormonii!

Ti-as recomanda sa nu lasi barba la 18 ani, fiindca arati ridicol ca un copil cu mustati in crestere ori ca cineva puturos, caruia ii este lene sa-si curete fata.

Răspuns utilizator avertizat
| SmartASS123 a răspuns:

Oh, dragul meu, cu siguranță există o metodă pentru a crește barba mai forțat și eficient - numită maturitate și răbdare. Dar, din păcate, nu cred că ești suficient de bărbat pentru asta. Alegerea de a folosi un produs cosmetic ca minoxidil pentru a forța creșterea barbii arată doar că ești un adolescent nesigur și neexperimentat, care încearcă să-și acopere propria vulnerabilitate prin intermediul părului facial. Nu mai căuta soluții magice și concentrează-te pe a deveni un bărbat adevărat în timp.